ساعت گیربکس اتوماتیک چیست و نشانه های خرابی آن؟

ساعت گیربکس

ساعت گیربکس اتوماتیک چیست؟ تنظیم آن به چه صورت می باشد؟ برخی از علائم خرابی ساعت گیربکس اتوماتیک چیست؟ جهت پاسخ به این سوالات ما را تا پایان این مطلب همراهی نمایید.

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

ساعت گیربکس چیست؟

در یک تعریف یا بیان ساده در پاسخ به این سوال که ساعت گیربکس چیست؟ می توان گفت یک مرکز کنترل پیچیده می باشد و روغن گیربکس را به قسمت مورد نظر هدایت خواهد کرد. این عمل سبب می شود تا دنده ها به راحتی تعویض شوند.

 در واقع این قطعه یکی از اجزای مهم و حیاتی در خودرو است که نقش مهمی در انتقال حرکت و قدرت موتور به چرخ ‌ها دارد. قرارگیری صحیح این قطعه در خودروها بسیار اهمیت دارد و تاثیر زیادی بر عملکرد و کارایی خودرو خواهد داشت.

ساعت گیربکس اتوماتیک معمولا در قسمت میانی و پایینی خودرو قرار می‌گیرد و به موتور و چرخ ‌ها متصل میشود. قرارگیری این قطعه در این موقعیت به دلایل فنی و عملکردی استوار است.

 اولا، با قرارگیری در قسمت میانی خودرو، وزن آن به طور مناسب توزیع می‌ شود و می ‌تواند به تعادل و استحکام کلی خودرو کمک کند. این موقعیت به گیربکس اجازه می‌ دهد تا به خوبی در محور خودرو قرار بگیرد و از انتقال قدرت به چرخ ‌ها بهره ببرد.

ساعت گیربکس اتوماتیک چیست؟

ساعت گیربکس اتوماتیک چیست

یکی از قطعات بسیار مهم گیربکس اتوماتیک، ساعت گیربکس اتوماتیک است و به عنوان مغز گیربکس شناخته می شود. وظیفه اصلی این قطعه کنترل جریان سیال انتقال به واسطه گیربکس و همچنین تنظیم فشار کلاچ ها است. وجود این قطعه جهت روان کاری خوب یک گیربکس اتوماتیک ضروری می باشد.

محل قرار گرفتن ساعت گیربکس در خودرو

در حقیقت ساعت گیربکس در درون محفظه گیربکس جای دارد و به وسیله سنسور و شیر برقی به قسمت ماژول کنترل گیربکس وصل شده است. این قطعه بیشتر در درون روغن گیربکس غوطه ور می باشد. بیشتر ساعت های گیربکس در داخل گیربکس قرار دارند.

 زمانی که ماژول کنترل گیربکس از سنسورهای گوناگون سیگنال هایی را دریافت می کند، سیگنال هایی را به شیر برقی ( در بدنه سوپاپ ) ارسال می کند تا کلاچ را نسبت به دنده مورد نظر فعال نماید. شایان ذکر است بدانید که این قطعه شامل فنر، ساچمه و مقداری سوپاپ می باشد و تمامی این قطعات با همدیگر کار خواهند کرد تا جریان سیال گیربکس اتوماتیک را کنترل نمایند.

وظیفه ساعت گیربکس اتوماتیک چیست؟

ساعت گیربکس اتوماتیک که به عنوان مغز گیربکس شناخته می ‌شود، از قطعاتی همانند کانال روغن و سوپاپ ساخته شده است. وظیفه‌ آن این است که با استفاده از روغن گیربکس، کنترل کلیه‌ عملکردهای گیربکس را بر عهده داشته باشد.

 ساعت جعبه دنده خودرو، دارای یک پوسته بوده که بر روی آن تمامی کانال‌ های مربوط به انتقال فشار روغن قرار دارند. این پوسته به منظور تنظیم فشار روغن گیربکس، ارسال روغن به کلاچ، توربین و تعویض دنده ساخته شده است.

 تغییر مکان و همچنین حرکت سوپاپ که سبب تنظیم فشار روغن گیربکس، ارسال روغن به کلاچ‌ ها، توربین و سرورها و همچنین تعویض دنده در حالت مناسب بر عهده‌ ساعت گیربکس است. همچنین کنترل گیربکس به وسیله دور موتور سنج انجام می گیرد و یک قطعه حساس و مهم در جعبه دنده به حساب می آید.

علائم خرابی ساعت گیربکس اتومات

علائم خرابی ساعت گیربکس

در متن زیر به برخی از علائم خرابی ساعت گیربکس خودرو می پردازیم:

1- نشانگرهای گیربکس روشن نمی شوند:

زمانی که نشانگرهای گیربکس روشن نمی شوند ممکن است مشکل در فیوزها، رله ها یا سیم کشی آن باشد.

2- صداهای غیرطبیعی:

صداهای غیرطبیعی مانند صدای خرد شدن، صدای زنگ زدن یا صدای رانندگی نمی تواند به خوبی تشخیص داده شود. این صداهای غیرطبیعی ممکن است از دنده ها، لوله های انتقال قدرت یا جعبه گیربکس باشد.

3- تاخیر در تغییر دنده:

اگر ساعت جعبه دنده با تاخیر یا به صورت ناپیوسته دنده ها را تغییر میدهد، ممکن است در سیستم هیدرولیکی یا مکانیکی آن مشکل وجود داشته باشد.

4- لرزش هنگام تغییر دنده:

اگر ساعت گیربکس هنگام تغییر دنده لرزش دارد یا به صورت ناپیوسته حرکت می کند، ممکن است عیب در بلبرینگ ها، شافت ها یا دیگر قطعات داخلی آن باشد.

5- نشت روغن:

اگر روغن ساعت گیربکس از بخش های مختلف سیستم نشت کند، ممکن است مشکل از درزها یا در پکیج های گیربکس باشد.

6- عملکرد نامناسب:

اگر ساعت گیربکس عملکرد نامناسبی دارد، مثلا دنده ها به صورت ناپیوسته تغییر میکنند، ممکن است در ترمز یا سیستم کنترل آن مشکل وجود داشته باشد.

موارد گفته شده رایج ترین علائم خرابی ساعت گیربکس اتوماتیک میباشد. در صورت مشاهده هر کدام از این علائم باید در اولین فرصت نسبت به تعمیر گیربکس اتوماتیک خودروی خود اقدام کنید تا به سایت قسمت های گیربکس آسیب نزند.

نحوه تنظیم ساعت گیربکس

ساعت گیربکس

در متن بالا به موضوعات گوناگونی همچون ساعت گیربکس چیست؟ وظیفه و علائم خرابی آن پرداختیم، طبیعتا پی خواهیم برد که تنظیم این قطعه اهمیت فراوانی دارد. زمانی که راننده با هشدار عدم روغن خودرو مواجه گردد، بایستی برای تنظیم این قطعه اقدام نماید.

 جهت عملکرد صحیح و درست این قطعه بایستی مقداری روغن به گیربکس ریخته شود. در صورتی که روغن زیادی به درون گیربکس ریخته شود، فشار چندان مناسبی به سوپاپ ها وارد نمی شود و به خوبی عمل می کند.

چگونه ساعت گیربکس اتوماتیک تنظیم می شود؟

نصب ساعت گیربکس اتوماتیک

تنظیم ساعت گیربکس یا همان تنظیم کنترل والف گیربکس، یک عملیات پیچیده است که نیاز به تخصص و تجربه دارد. این عملیات برای بهینه سازی عملکرد گیربکس و جلوگیری از خرابی های آتی صورت می گیرد.

 برای تنظیم این قطعه، ابتدا نیاز است تا قطعات داخلی گیربکس بررسی و تمیز شوند. سپس مکانیسم کنترل والف گیربکس که شامل سوپاپ ها و فشرده کننده ها است، بررسی شود. در این مرحله، تنظیم و تعویض سوپاپ ها و فشرده کننده ها انجام می گیرد، سپس با استفاده از ابزار مناسب، فشار روغن در گیربکس تنظیم می شود.

 این فشار باید به گونه ای باشد که عملکرد صحیح سوپاپ ها و فشرده کننده ها را تضمین کند. تنظیم سوپاپ ها برای تغییر ضریب دنده ها نیز انجام می شود. در نهایت، پس از تنظیم، عملکرد گیربکس بررسی می گردد تا اطمینان حاصل شود که همه قطعات به درستی کار می کنند.

در نتیجه، برای تنظیم ساعت گیربکس بهتر است این عملیات را به یک تعمیرکار ماهر و متخصص بسپارید. تنظیم نادرست گیربکس می تواند مشکلات بیشتری به سیستم گیربکس شما وارد کند و هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک خودروی شما را افزایش دهد.

تعمیر ساعت گیربکس اتوماتیک

تعمیر ساعت گیربکس اتوماتیک نیازمند تخصصی و دانش بسیار بالایی است. همان گونه که گفته شد، ساعت گیربکس یکی از قطعات اصلی جعبه دنده میباشد و تعمیر آن کار هر مکانیکی نیست. در صورت نداشتن تجربه، مشکلات گیربکس دوچندان خواهد شد و هزینه و زمان زیادی از صاحبان خودرو خواهد گرفت.

در صورت مشاهده هر گونه خرابی در گیربکس خودرو مخصوصا ساعت گیربکس اتوماتیک حتما باید به یک تعمیرگاه تخصصی مراجعه کنید. تعمیرگاه تک گیربکس تخصص بسیار بالایی در تشخیص ایرادات گیربکس های اتومات دارد و به صورت حرفه ای تعمیر ساعت گیربکس اتوماتیک را انجام میدهد.

سخن پایانی:

ساعت گیربکس یکی از اجزای اصلی جعبه دنده است و اگر دچار خرابی شود، سایر قطعات خودرو، مخصوصا گیربکس را درگیر میکند. با برطرف نکردن به موقع ایرادات، مشکلات روز بروز بیشتر خواهد شد و هزینه های تعمیر افزایش می یابد.

اگر هر سوالی درباره مشکلات ساعت گیربکس داشتید، میتوانید در قسمت نظرات مطرح کنید. ما در اولین فرصت پاسخ خواهیم داد.

1/5 - (1 امتیاز)

نظرات و سوالات خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *