اجزای گیربکس اتوماتیک و وظیفه هر کدام از قطعات

اجزای گیربکس اتوماتیک

آیا می دانید که اصلی ترین اجزای گیربکس اتوماتیک کدامند؟ شما هم به دنبال بررسی مهمترین قطعات تعبیه شده در گیربکس های اتوماتیک هستید؟ در این مقاله قرار است بصورت مفصل به اجزای تشکیل دهده گیربکس اتوماتیک بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

بررسی اجزای گیربکس اتوماتیک

گیربکس های اتوماتیک از محبوب ترین گیربکس های تعبیه شده در خودروهای مدرن و جدید می باشند. این نوع گیربکس ها از قطعات هوشمندانه و پیشرفته ای طراحی شده اند و بدلیل حساسیت بالایی که دارند باید در حفظ و نگهداری آنها دقت بالایی داشته باشید.

 با مشاهده کوچک ترین مشکل در هرکدام از قطعات گیربکس اتوماتیک باید در اولین فرصت برای برطرف کردن آن اقدام کنید تا به سایر اجزای گیربکس اتوماتیک صدمه وارد نشود.

 اکنون که به دنبال بررسی مهمترین قطعات مکانیکی و قطعات هیدرولیکی گیربکس اتوماتیک خودروی خود هستید، می توانید قطعات ذیل را با دقت بالایی بررسی نمایید.

اجزای گیربکس اتوماتیک

اجزای تشکیل دهنده گیربکس اتوماتیک

1- مبدل گشتاور یا تورک کانورتر:

 از مهمترین قطعات گیربکس اتوماتیک میتوان به مبدل گشتاور اشاره کرد. مبدل گشتاور گیربکس اتومات قطعه ای است که وظیفه تغییر سرعت و انتقال گشتاور از موتور به گیربکس را بر عهده دارد.

 این مبدل به صورت خودکار عمل می کند و در هنگام تغییر سرعت، گشتاور مورد نیاز برای سرعت جدید را تطبیق میدهد. این عمل باعث افزایش راندمان و کارایی خودرو می شود و به راننده اجازه می دهد که بدون دخالت دستی، از سرعت های مختلف استفاده کند.

2- پمپ روغن یا اویل پمپ: 

پمپ روغن یا اویل پمپ در گیربکس اتوماتیک نقش بسیار مهمی را ایفا میکند. عملکرد اصلی اویل پمپ ایجاد فشار، جابجایی و چرخش روغن در سیستم گیربکس می باشد. پمپ روغن گیربکس اتوماتیک متصل به موتور و یا به قسمت اصلی گیربکس است.

3- چرخ دنده سیاره ای:

 چرخ دنده سیاره‌ ای یکی از اجزای اصلی گیربکس اتوماتیک است. این قطعه برای انتقال نیرو و تغییر سرعت استفاده میشود. چرخ دنده سیاره‌ ای با استفاده از یک مکانیزم پیچ و مهره (planetary gear set) کار می ‌کند.

 چرخ دنده سیاره ‌ای از یک چرخ دنده مرکزی و یک حلقه دنده تشکیل شده است. این اجزا به گونه ‌ای به هم متصل هستند که با تغییر سرعت و جهت چرخش هر یک از آنها، سرعت خروجی گیربکس تغییر می ‌کند.

4- کلاچ:

 در لیست مربوط به مهمترین اجزای گیربکس اتوماتیک میتوان به کلاچ اشاره کرد. در گیربکس اتوماتیک، کلاچ نقش مهمی را در انتقال گشتاور و تغییر سرعت ایفا می ‌کند. در واقع گیربکس اتوماتیک دارای یک سیستم کلاچ هیدرولیک یا الکترونیکی است که وظیفه انتقال گشتاور و سرعت را بر عهده دارد.

5- شفت خروجی:

 شفت خروجی از مهمترین اجزای تشکیل دهنده گیربکس اتوماتیک است و نقش حساسی را برعهده دارد. وظیفه اصلی شفت خروجی، انتقال نیرو و جابجایی گشتاور از گیربکس به چرخ‌ ها می باشد.

6- باند ترمز:

 باند ترمز جزو قطعاتی می باشد که در فرآیند تغییر سرعت و توقف خودرو از آن استفاده می ‌شود. قطعه ی مذکور نقش بسیار ضروری و مهمی را در عملکرد گیربکس های اتوماتیک دارد.

7- فیلتر روغن:

 فیلتر روغن مانند یک صافی عمل کرده و می تواند ذرات موجود در روغن گیربکس را به خود جذب نماید. بدون شک فیلتر روغن یکی از اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده گیربکس اتوماتیک می باشد و بایستی به شکل دوره ای آن را تعویض کرد.

8- سلکتور تعویض دنده

سلکتور تعویض دنده به راننده امکان تغییر دنده‌ های مختلف را می دهد. سلکتور تعویض دنده به صورت دستی یا اتوماتیک قابل کنترل است و شما می توانید به کمک این قطعه سرعت خودروی خود را کنترل کنید.

 این قطعه معمولا به صورت یک دسته یا دکمه در داخل خودرو قرار دارد و با تغییر موقعیت آن، راننده می ‌تواند بین دنده‌ های مختلف (مانند دنده عقب، دنده جلو و دنده نوترال) جابجا شود. این عملکرد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، زیرا تعویض دنده ‌ها نقش مهمی در کنترل و عملکرد خودرو دارد.

مطلب پیشنهادی: سلکتور گیربکس اتوماتیک چیست و علائم خرابی آن؟

9- دنده دیفرانسیل

دنده دیفرانسیل از اصلی ترین اجزای گیربکس اتوماتیک می باشد. این قطعه نیرو را میان چرخ ها به شکل یکسان توزیع نموده و مانع از سایش سایر قطعات گیربکس می شود.

 دیفرانسیل همچنین به عنوان یک ترمز محدود کننده یا یک دستگاه کنترلی عمل می ‌کند که به چرخ‌ ها اجازه می‌ دهد تا با سرعت ‌های مختلف حرکت کنند. قطعه ی یاد شده نقش حساسی را در عملکرد گیربکس برعهده دارد.

10- ساعت گیربکس

ساعت گیربکس از اجزای اصلی گیربکس

در مبحث مربوط به بررسی اجزای تشکیل دهنده گیربکس اتوماتیک می توان به ساعت یا کنترل والف اشاره کرد. این قطعه عملکرد پیچیده ای را دارد. خرابی قطعه مذکور می تواند مشکلات زیادی را در عملکرد گیربکس های اتومات به وجود آورد. 

وظیفه اصلی ساعت گیربکس اتوماتیک، تنظیم زمان تعویض دنده‌ ها در گیربکس است. ساعت گیربکس اتوماتیک عملکرد گیربکس را تنظیم می‌ کند تا بهترین توان و عملکرد خودرو را فراهم نماید. این ساعت براساس فشار مایع هیدرولیکی و سیگنال ‌های الکتریکی که از سنسور‌ها دریافت می ‌شود، زمان تعویض دنده‌ ها را تنظیم می‌ کند.

 به طور کلی ساعت گیربکس اتومات به خودرو این امکان را می ‌دهد تا به صورت اتوماتیک و بهینه، دنده های تعویض شده و خودرو، عملکرد مطلوبی را داشته باشد.

11- کامپیوتر گیربکس اتوماتیک

کامپیوتر گیربکس یکی از اصلی ترین اجزای گیربکس های اتوماتیک است. این قطعه قدرت موتور و مصرف سوخت را پردازش کرده و به عنوان مغز متفکر در گیربکس های اتوماتیک شناخته می شود.

 در صورت خرابی گیربکس های اتومات، اولین اقدام بررسی کامپیوتر گیربکس می باشد. جهت بررسی وضعیت عملکرد گیربکس های یاد شده از تجهیزات پیشرفته و مدرن استفاده می شود.

مطلب پیشنهادی: کامپیوتر گیربکس چیست و علائم خرابی آن؟

12- توربین گیربکس اتوماتیک

توربین گیربکس اتوماتیک

این قطعه گیربکس و موتور را به یکدیگر متصل می نماید. قطعه یاد شده می تواند نیروی لازم را از موتور خودرو تامین کرده و حرکات چرخشی پمپ را تسریع کند. توربین گیربکس اتومات، یک قسمت اصلی از سیستم انتقال قدرت خودروهای اتوماتیک است. این قطعه کمک می ‌کند تا توربین هیدرولیکی به صورت مناسب کار کرده و نیروی موتور به گیربکس اتوماتیک منتقل شود.

وظیفه اصلی توربین گیربکس اتوماتیک، تنظیم فشار مایع هیدرولیکی در گیربکس است که منجر به تغییر دنده‌ ها می ‌شود. توربین گیربکس بخش مهمی از سیستم انتقال قدرت خودروهای اتوماتیک است و بدون آن، امکان تغییر دنده‌ ها به صورت خودکار وجود نخواهد داشت.

13- پوسته گیربکس اتوماتیک

پوسته گیربکس اتوماتیک از آلومینیوم تشکیل شده و مقاومت زیادی را در برابر حرارت بالا دارد. پوسته ی مذکور تمام اجزای مربوط به گیربکس را در دل خود جای داده است.

 تمام اجزای تشکیل دهنده گیربکس اتوماتیک در داخل پوسته ی یاد شده قرار می گیرند. از سوی دیگر توجه نمایید که میان قطعات و اجزای یاد شده، هماهنگی بسیار بالایی وجود دارد.

کلام آخر

گیربکس اتوماتیک یکی از قسمت های اساسی خودرو محسوب میشود که از اجزای مختلفی تشکیل شده است. ما در این مقاله به مهمترین اجزای گیربکس اتوماتیک از جمله: مبدل گشتاور یا تورک کانورتر، پمپ روغن یا اویل پمپ ،چرخ دنده سیاره ای، کلاچ، شفت خروجی، باند ترمز، فیلتر روغن، کنترل والف یا ساعت گیربکس، کامپیوتر گیربکس، توربین گیربکس و پوسته گیربکس پرداختیم.

 با مشاهده هر علائم خرابی در گیربکس های اتومات بهترین کار مراجعه به یک تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک است. تعمیرگاه تک گیربکس یکی از بهترین تعمیرگاه های موجود در تهران است که به صورت تخصصی با استفاده از پیشرفته ترین امکانات عیب یابی انواع گیربکس های اتومات را انجام میدهد.

اگر مشکلاتی در جعبه دنده اتومات خودروی خود احساس میکنید میتوانید با کارشناسان تک گیربکس تماس بگیرید و مشورت کنید. همچنین میتوانید سوالات خود درباره قطعات گیربکس اتومات را در بخش نظرات مطرح کنید. در اولین فرصت جوابگوی شما عزیزان هستیم.

3/5 - (2 امتیاز)

نظرات و سوالات خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *