زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک چه موقع است؟

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک در زمان مناسب و انجام سرویس های دوره ای به افزایش طول عمر قطعات داخل گیربکس و در نتیجه پیشگیری از هزینه های سرسام آور تعمیر گیربکس منجر می شوند. روغن گیربکس مانع از افزایش دمای اجزای داخل گیربکس و اصطکاک این اجزا می گردد. برای بهبود کارایی این قطعات باید به موقع اقدام به تعویض روغن گیربکس اتوماتیک نمایید.

 بهترین زمان تعویض روغن گیربکس پیش از دشوار شدن تعویض نرم دنده ها، شنیدن صداهای غیرطبیعی از داخل گیربکس و کاهش سرعت خودرو می باشد.

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

زمان تعویض روغن گیربکس با توجه به مدل خودرو، شرایط رانندگی و عوامل دیگر در خودروهای مختلف متغیر است. بهترین زمان تعویض روغن گیربکس هر شصت هزار کیلومتر می باشد. با این حال برای تعویض روغن گیربکس اتوماتیک فقط کارکرد موتور را نباید مدنظر قرار داد.

 بهتر است برای اطمینان از سلامت قطعات داخل گیربکس اتوماتیک، افزایش طول عمر آنها و بررسی کیفیت روغن گیربکس و همچنین جلوگیری از هزینه های سرسام آور تعویض قطعات و تعمیر گیربکس اتوماتیک، سرویس های دوره ای را نزد یک تعمیرگاه تخصصی انجام دهید.

زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک هر 40 هزار تا 60 هزار کیلومتر می باشد. البته در صورتی که در شرایط رانندگی سخت، از خودرو استفاده می نمایید مانند: مناطقی با آب و هوای گرم و خشک، بهتر است که فواصل زمانی تعویض روغن گیربکس اتومات را کمتر کنید. 

از طرف دیگر بهترین زمان تعویض روغن گیربکس قبل از لغزش دنده، تغییر رنگ روغن گیربکس و بالا رفتن دمای گیربکس می باشد. برای حفظ سلامت گیربکس و برخورداری از تجربه رانندگی مطلوب حتما به دفترچه راهنمای خودرو توجه نمایید. دقت داشته باشید که روغن گیربکس باید مناسب و سازگار با گیربکس خودروی شما باشد تا بتواند عملکرد و کارایی بهتری از خود نشان دهد.

زمان تعویض روغن گیربکس دستی

زمان تعویض روغن گیربکس دستی معمولا بین 50 تا 80 هزار کیلومتر توصیه شده است، البته با توجه به محیط و نحوه رانندگی برخی از صاحبان خودرو این فاصله زمانی میتواند متفاوت باشد. برای تعویض روغن گیربکس دستی به نحوه جا افتادن دنده ها و صدا هایی که از گیربکس به هنگام تعویض دنده به گوش می رسند توجه نمایید.

 نکته بعدی توجه به رنگ روغن می باشد. همان طور که گفته شد روغن گیربکس شفاف و معمولا به رنگ قرمز است. در صورتی که تعویض دنده به سختی انجام شود و صداهای غیرعادی از گیربکس به گوش برسد، باید بلافاصله اقدام به تعویض روغن گیربکس دستی کنید.

نحوه بررسی روغن گیربکس اتوماتیک

بهترین راه برای ارزیابی سلامت روغن گیربکس بررسی رنگ آن است. روغن گیربکس در حالت طبیعی و سالم رنگ های روشن دارد که معمولا به رنگ صورتی و قرمز روشن موجود می باشد. این روغن به مرور زمان بر اثر تجمع رسوب تغییر رنگ می دهد و تیره تر می شود. همچنین از روغن گیربکس قدیمی به دلیل اکسیداسیون بوی سوختگی به مشام می رسد. نحوه بررسی روغن گیربکس اتوماتیک به شرح زیر است:

پیش از تعویض روغن گیربکس اتوماتیک ابتدا باید روغن را بررسی نمایید تا مطمئن شوید که نیاز به تعویض دارد. ابتدا خودرو را در سطح صاف و هموار پارک کنید. ماشین را پس از پارک کردن خاموش کنید. مواظب باشید که ماشین خیلی داغ نباشد و ترمز دستی باید بالا باشد تا از حرکت ناگهانی خودرو پیشگیری شود.

بررسی روغن گیربکس اتوماتیک

در این مرحله گیج روغن گیربکس را پیدا کنید. برای پیدا کردن گیج روغن گیربکس از دفترچه راهنمای خودرو استفاده نمایید. پس از پیدا کردن گیج، آن را بیرون بیاورید و با یک دستمال تمیز کنید. سپس آن را به داخل مخزن روغن گیربکس فرو ببرید و بعد بیرون بکشید. اگر علامت باقیمانده از روغن گیربکس بر روی نشانگر گیج باشد، یعنی سطح روغن خوب است، اما اگر پایین تر از آن باشد، باید روغن جدید را به مقدار کافی داخل مخزن بریزید.

 همچنین باید به رنگ و بوی روغن دقت نمایید. همان طور که گفتیم روغن سالم، شفاف و به رنگ روشن است. اگر روغن سیاه شده باشد و بوی سوختگی بدهد، باید به سرعت اقدام به تعویض روغن گیربکس نمایید. البته بهتر است بدانید که برخی از خودرو ها گیج ندارند. روغن گیربکس این نوع از خودرو ها را باید از پایین ارزیابی کنید. از این رو برای بررسی روغن گیربکس اتوماتیک در این نوع از خودرو ها، باید به یک مرکز تخصصی و معتبر مراجعه نمایید.

مرکز فوق تخصصی تعمیرگاه تک گیربکس با سابقه ای درخشان، معتبرترین مرکز برای تعمیرات انواع گیربکس های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک است.

چگونه روغن گیربکس اتوماتیک را تعویض کنیم؟

تعویض روغن گیربکس اتومات به دو صورت انجام می گیرد: تعویض روغن گیربکس اتوماتیک با دستگاه یا بدون دستگاه. در تعویض روغن گیربکس با دستگاه همه چیز به صورت خودکار انجام می شود و هیچ دخالت دستی در آن وجود ندارد. با این حال در حالت سنتی و بدون دستگاه باید مراحل خاصی را انجام دهید. در زیر به انواع نحوه تعویض روغن گیربکس خواهیم پرداخت.

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک با دستگاه

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک با دستگاه

بیشتر مراکز تخصصی و فوق تخصصی تعمیرات گیربکس با دستگاه اقدام به تعویض روغن گیربکس اتومات می کنند.

 مراحل تعویض روغن گیربکس اتوماتیک با دستگاه به شرح زیر می باشد:

  • در مرحله اول شیلنگ های رفت و برگشت گیربکس را باید به شیلنگ های موجود در دستگاه متصل نمود. در این وضعیت سوئیچ خودرو را باز کنید. در صورتی که آمپر بالا نیامد، مطمئن می شوید که اتصال بین گیربکس و دستگاه به درستی صورت گرفته است.
  • در مرحله بعدی باید در دستگاه از روی منو، نوع خودرو خود را مشخص نمایید. در این حالت دو تا تصویر را مشاهده خواهید کرد. یکی از این تصاویر با کلمه USED مشخص می شود که به معنای روغن قدیمی یعنی روغن موجود در گیربکس است. تصویر دیگر با کلمه NEW مشخص می گردد که روغن جدید را نشان می دهد.
  • در مرحله آخر دکمه اتوماتیک را بزنید تا روغن جدید به صورت خودکار با روغن قدیمی جایگزین شود.

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک بدون دستگاه

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک
  • ابتدا خودرو را در یک سطح هموار پارک نمایید و آن را خاموش نکنید. چند دقیقه صبر کنید تا خودرو گرم شود و سپس خاموشش نمایید. حواس تان باشد که ماشین گرم شود و نباید داغ کند.
  • در مرحله بعد اقدام به بالا بردن جک خودرو کنید یا اینکه برای تعویض روغن گیربکس اتوماتیک بدون دستگاه داخل چاله تعمیر بروید. سپس اقدام به باز کردن پیچ های سینی گیربکس نمایید و اجازه بدهید تا روغن گیربکس به طور کامل خالی شود. در زیر مخزن روغن یک سطل بگذارید تا روغن قدیمی داخل آن بریزد.
  • در مرحله بعد با محلول شوینده مناسب قسمت هایی که آلوده شده اند را بشویید و با دستمال تمیز خشک نمایید.
  • در مرحله بعد بهتر است که فیلتر روغن و واشر سیمی گیربکس را تعویض کنید. پس از آن سینی گیربکس را ببندید.
  • در مرحله آخر باید داخل مخزن روغن را با روغن مناسب پر کنید. برای تعیین میزان استاندارد روغن گیربکس حتما به دفترچه راهنمای خودروی خود دقت نمایید.

نحوه تعویض روغن گیربکس دستی

ابتدا باید خودرو را با جک بلند کنید. سپس برای تعویض روغن گیربکس دستی زیر خودرو بروید. سپس اقدام به قرار دادن سینی نگهدارنده در زیر بخش تخلیه کنید. اکنون پیچ های سینی گیربکس را از یک طرف باز نمایید تا روغن گیربکس در داخل سینی تخلیه شود. در تعویض روغن گیربکس دستی نیز بهتر است فیلتر روغن را هم تعویض نمایید. در مرحله آخر سینی گیربکس را با پیچ ببندید و اقدام به پر کردن گیربکس با روغن جدید کنید. پس از پایان کار خودرو را روشن نمایید تا اگر نشتی داشته باشد متوجه آن شوید.

هزینه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

هزینه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک با دستگاه به دلیل خودکار بودن فرایند تعویض روغن گیربکس و همچنین به دلیل به حداقل رسیدن خطاهای انسانی در مقایسه با روش سنتی و با دستگاه اندکی گران تر می باشد.

مجموعه تک گیربکس بنا به نیاز و بودجه شما با هر دو شیوه، یعنی استفاده از دستگاه های پیشرفته و مدرن و همچنین به صورت دستی، با هزینه مناسب تر و مقرون به صرفه تر اقدام به تعویض روغن گیربکس اتوماتیک می کند.

سوالات متداول درباره تعویض روغن گیربکس

1. چه موقع روغن گیربکس اتوماتیک را تعویض کنیم؟

برای اطمینان از طول عمر خودرو و درست کار کردن قطعات گیربکس و تجربه رانندگی نرم تر با تعویض دنده های به موقع و روان، باید به صورت منظم روغن گیربکس اتوماتیک و وضعیت فیلتر ها را بررسی نمایید.

 بهترین زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک با توجه به شرایط رانندگی و مدل خودرو تعیین می شود. برای نوع روغن و زمان تعویض آن حتما به دفترچه راهنمای ماشین تان توجه نمایید.

2- از کجا بفهمیم باید روغن گیربکس را عوض کنیم؟

شنیدن صداهای غیرطبیعی از گیربکس به هنگام تغییر دنده ها، دشواری در تعویض دنده و تغییر رنگ روغن گیربکس همگی نشانه هایی از فرا رسیدن زمان تعویض روغن گیربکس هستند.

3- اگر روغن گیربکس را تعویض نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

کار اصلی روغن گیربکس این است که از ساییده شدن قطعات داخل گیربکس و در نتیجه افزایش اصطکاک و دمای این قطعات و فرسوده شدن آنها جلوگیری نماید.

در نتیجه اگر به موقع اقدام به تعویض روغن گیربکس نکنید، قطعات گیربکس به هم ساییده می شوند، دمای روغن و گیربکس بالا می رود، بوی سوختگی از روغن و قطعات به مشام می رسد، در حالت خلاص از ماشین صداهای عجیب و غریب به گوش می رسد و چرخ دنده ها و یاتاقان ها دچار فرسودگی می شوند. همچنین ممکن است با بالا رفتن دور موتور، خودرو در موقع حرکت دچار لرزش شود.

4- چرا باید روغن گیربکس را تعویض کنیم؟          

گیربکس خودرو متشکل از قطعات متعددی می باشد که دائم با همدیگر در تماس هستند. روغن گیربکس مانع از سایش بین آنها و کاهش اصطکاک شان می شود.

روغن گیربکس مدام برای کاهش فشارهای وارده به قطعات گیربکس مصرف می گردد. از این رو پس از مدت زمان مشخصی خاصیت خود را از دست می دهد. بنابراین باید به موقع اقدام به تعویض روغن گیربکس نمایید.

Rate this {امتیازی ثبت نشده}

نظرات و سوالات خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *