شیر برقی گیربکس اتوماتیک چیست و علائم خرابی آن؟

شیر برقی گیربکس اتوماتیک

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

شیر برقی گیربکس اتوماتیک چیست؟

شیر برقی گیربکس اتوماتیک یک قطعه مهم در دستگاه گیربکس محسوب می شود. این شیرها به واسطه سیم پیچ و سوپاپ های مخصوص و به کمک ولتاژ الکتریکی یک میدان مغناطیسی ایجاد می کنند.

 وظیفه شیر برقی گیربکس اتومات باز و بسته کردن خروجی مربوط به روغن گیربکس در کلاچ است. شیر برقی گیربکس اتوماتیک دارای مشخصات خاصی است و در سایزهای 1.2 الی 6 اینچ عرضه می شود.

علائم خرابی شیر برقی گیربکس اتوماتیک

علائم خرابی شیر برقی گیربکس اتوماتیک

علائم خرابی شیر برقی گیربکس اتوماتیک میتواند نشانه های متعددی داشته باشد که ما به رایج ترین آنها می پردازیم.

1- روشن شدن چراغ چک:

روشن شدن چراغ چک در هر دستگاهی یعنی یک قطعه خراب است و باید پیگیری های لازم صورت بگیرد. در صورت استفاده از دستگاه خطایاب، کد p0700 نشان داده می شود.

2- روشن شدن چراغ گیربکس:

در صورتی که شیر برقی گیربکس اتوماتیک به درستی کار نکند، چراغ گیربکس روشن می شود. اسکنر OBD2 برای خواندن کدهای عیب عمومی و پیشرفته است.

3- تعویض دنده با تاخیر:

گاه دیده می شود که دنده جا نمی خورد و یا تاخیر درجا خوردن دنده وجود دارد. به این ترتیب می بایست اقدام به بررسی شیر برقی گیربکس اتومات کرد.

4- پرش دنده:

هنگامی که در حین رانندگی، دنده به صورت ناگهانی از موقعیت اصلی خود رها شود و پرش رخ دهد نیز ممکن است مشکل از شیر برقی مورد نظر باشد.

5- گیر کردن دنده:

سفتی دنده و یا به اصطلاح گیر کردن دنده را جدی بگیرید. بسیاری از افراد تصور می کنند این موضوع اهمیتی ندارد.

6- مشکلاتی در افزایش و یا کاهش دنده:

در صورتی که با کاهش یا افزایش سرعت، تعویض دنده با مشکل روبرو است، باید این موضوع را جدی بگیرید و در صورت نیاز به یک تعمیرکار تخصصی گیربکس مراجعه کنید.

7- حالت اضطراری:

وجود حالت اضطراری یک عملکرد حفاظتی برای موتور محسوب می شود. در این حال تعمیرکار خبره اقدام به بررسی شیربرقی گیربکس اتوماتیک می کند. محدودیت دور موتور RPM 2500-3000 RPM ایجاد شده و در نهایت روی تعویض دنده مشکل ایجاد می شود. معمولاً در این حالت گیربکس روی دنده سه تعویض ایجاد نمی کند.

علت خرابی شیر برقی گیربکس اتومات

علت خرابی شیر برقی گیربکس

مهمترین علت خرابی شیر برقی گیربکس اتوماتیک مربوط به کثیف بودن روغن است. گاه نیز وجود آهن خورده در روغن گیربکس سبب بروز خرابی شیر برقی گیربکس می شود. کثیفی ها از طریق روغن وارد شیر برقی شده و سبب خرابی آن می شود. 

بنابراین تعویض به موقع روغن جلوی خرابی شیر برقی را می گیرد. البته گاه دیده می شود که عمر مفید شیر برقی تمام شده است و می بایست تعویض شود. تعویض غیر استاندارد دنده از دیگر مواردی است که سبب خرابی شیربرقی میشود. به هر حال همه این موارد می بایست به طور دقیق رعایت شوند.

نحوه عملکرد شیر برقی گیربکس اتوماتیک

واحد کنترل در گیربکس برای تشخیص زمان مناسب تعویض دنده نیاز به یک سری اطلاعات یا پارامترهای خاص دارد. این اطلاعات از طریق سنسورهای سرعت خودرو، موتور و … به دست می آید. حال فرض کنید زمان تعویض دنده رسیده است. در این زمان نیروی لازم برای تعویض دنده به واسطه واحد کنترل به شیر برقی ارسال خواهد شد.

 با اعمال نیروی مورد نظر، شیربرقی با هدف انتقال روغن یا سیال به بخش داخل بدنه باز میشود. این امر سبب می شود تا تغییر دهنده به درستی صورت بگیرد. در صورتی که شیر برقی گیربکس اتوماتیک به درستی عمل نماید تعویض دنده بدون هیچ مشکلی صورت میگیرد.

محل قرارگیری شیر برقی گیربکس اتوماتیک

محل قرارگیری شیر برقی گیربکس اتوماتیک

محل قرار گیری شیر برقی دقیقاً در داخل بدنه ساعت گیربکس است. گاه نیاز به جدا کردن بدنه ساعت برای دیدن شیر برقی است و گاه بدون نیاز به جداسازی بدنه ساعت میتوان به آن دسترسی پیدا کرد.

 مطلب پیشنهادی: ساعت گیربکس اتوماتیک چیست و علائم خرابی آن؟

قطعات شیر برقی

در طراحی شیر برقی گیربکس اتوماتیک از قطعات خاصی استفاده می شود. هرچه کیفیت قطعات بهتر باشد در نهایت عملکرد بهتری خواهد داشت. هر یک از این قطعات نقش مهمی در شیرهای برقی ایفا می کنند.

 مثلاً ورودی سیال در این شیرها از مواردی است که می بایست با کیفیت بالا ارزیابی شود. همینطور موضوع در خصوص خروجی سیال نیز وجود دارد. کیفیت بدنه، قاب و سیم پیچ از دیگر مواردی است که می بایست به صورت کاملاً دقیق سنجیده شود.

 سیم پیچ، میله فلزی و دریچه های خروجی از دیگر قطعات مهم محسوب می شوند. اتصال دهنده سیم ها و همینطور میله فلزی از مواردی هستند که باید بر اساس ساختاری که دارند بررسی شوند.

هزینه تعویض شیر برقی گیربکس اتوماتیک

هزینه تعویض شیر برقی گیربکس اتوماتیک

برای بررسی هزینه تعویض شیر برقی گیربکس اتوماتیک در ابتدا می بایست به مدل ماشین و نوع گیربکس دقت شود. برخی از خودروها به صورتی طراحی شده اند که شرایط تعویض فقط یک شیر برقی در آنها وجود نداشته و می بایست پک شیربرقی به کل تعویض شود.

 برخی دیگر از ماشین ها نیز به صورتی طراحی می شوند که نیاز به تعویض کل بدنه ساعت دارند. در چنین شرایطی هزینه ها بیشتر خواهد بود. در صورتی که نیاز به تعویض همزمان شیر برقی و بدنه ساعت است می بایست روغن گیربکس و فیلتر نیز بررسی و تعویض شود.

 برای این بخش نیز هزینه های جداگانه ای در نظر گرفته می شود. نوع شیر برقی که انتخاب می کنید نیز از نظر کیفیت متفاوت است. یعنی شما می توانید محصولی انتخاب کنید که کیفیت بهتری دارد. شاید در نگاه اول مجبور به پرداخت هزینه بیشتری باشید اما احتمال خرابی شیر برقی گیربکس اتوماتیک به حداقل می رسد.

تعویض شیر برقی گیربکس اتوماتیک توسط هر تعمیرکاری صورت نمی گیرد. فرد یا گروهی که برای این کار انتخاب می شوند باید اطلاعات کاملی داشته باشند و همه جوانب را به خوبی بسنجند. دقت داشته باشید که به طور کلی گیربکس های اتوماتیک بر اساس ساختاری که دارند درجه بندی های مخصوص به خود را دارند. شیربرقی گیربکس اتومات از نظر عملکرد در طول زمان دچار استهلاک می شود و این موضوع یک امر کاملاً طبیعی است.

تعمیرگاه تک گیربکس با بیش از 20 سال تجربه، مهارت بسیار بالایی در تشخیص ایرادات گیربکس های اتوماتیک دارد. بنابراین بخوبی میتوانند ایرادات شیربرقی را شناسایی کنند تا مجبور نباشید هزینه های زیادی برای تعمیر گیرکس اتوماتیک خودروی خود پرداخت کنید.

روش تشخیص مشکل شیر برقی

روش تشخیص مشکل شیر برقی

برای تشخیص مشکل مربوط به شیر برقی گیربکس اتوماتیک در ابتدا باید سیم کشی ها مورد بررسی قرار بگیرند. گاه قطعی در یک قسمت سیم سبب بروز این مشکل می شود. پس از آن باید قسمت TCM و یا بخش مکانیکی مورد ارزیابی قرار بگیرند. یک سری کدهای ایراد وجود دارد که توسط دستگاه نمایش داده می شود. تحقیق در این زمینه سبب می شود تا تصمیم گیری به بهترین شکل صورت بگیرد.

 در صورتی که تشخیص دستگاه خطایاب، مشکلات الکتریکی باشد، یعنی سیم کشی باید بررسی شود. برخی دیگر از کدها اعلام می کنند که می بایست روغن مربوط به گیربکس ها تعویض شوند. همینطور نیاز به تمیز کردن گیربکس خواهد بود. دقت کنید که تعویض روغن گیربکس یا شستشوی آن نیز باید با دقت زیادی صورت بگیرد. بسیاری از افراد تعویض روغن را به تاخیر می اندازند و در نهایت درگیر مشکلات بزرگتر می شوند.

کلام آخر

علائم خرابی شیر برقی گیربکس اتوماتیک را جدی بگیرید. هر چقدر زودتر اقدام به تعمیر یا تعویض شیربرقی نمایید سایر قطعات خودرو دچار مشکل نمی شوند. وجود تیم تعمیرکار خبره در این زمینه کمک میکند تا خیالتان از انتخاب قطعه اورجینال جمع باشد. همینطور عملیات مربوط به تشخیص نوع مشکل نیز دقیق تر صورت می گیرد.

 از سوی دیگر بسیار مهم است تا ساختار مربوط به شیر برقی گیربکس اتوماتیک بررسی شود و سپس تصمیم گیری در مورد نوع آن ارزیابی شود. مشاوره های تخصصی در این زمینه سبب کاهش هزینه ها خواهد شد.

تعمیرگاه تک گیربکس کلیه قطعاتی که برای تعمیرات گیربکس اتوماتیک لازم است را به صورت اورجینال و با کیفیت تهیه میکند تا خیال مشتریان از این بابت آسوده باشد.

اگر احساس میکنید که شیر برقی گیربکس اتومات خودروی شما دچار ایراداتی شده است، میتوانید با کارشناسان تک گیربکس تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

یا سوالات خود را در بخش نظرات مطرح کنید، ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ خواهیم داد.

Rate this {امتیازی ثبت نشده}

نظرات و سوالات خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *