دلایل روشن شدن چراغ گیربکس اتوماتیک

روشن شدن چراغ گیربکس

روشن شدن چراغ گيربکس در خودروها به منظور نشان دادن وضعيت گيربکس و مشکلات بوجود آمده در سيستم گيربکس اتوماتيک ميباشد. با روشن شدن چراغ گیربکس در خودروهاي اتوماتيک بايد در اولين فرصت برای برطرف کردن آن اقدام کنيد تا ساير قسمت های جعبه دنده و خودرو را درگير نکند.

چراغ گيربکس چيست؟

چراغ گيربکس چيست

چراغ گيربکس يک نشانه يا لامپ در داشبورد خودرو است و به شما اخطار ميدهد که مشکلي در سيستم گيربکس خودرو وجود دارد. اين چراغ عمدتاً در خودروهای اتوماتيک نمايش داده ميشود و هدف آن اطلاع‌ رسانی به راننده در مورد وضعيت عملکرد گيربکس است.

نکته: تعمیر گیربکس اتوماتیک بسیار سخت و پر هزینه است، بنابراین خطاها و هشدارهای گیربکس را جدی بگیرید و با مشاهده کوچکترین مشکل در اولین فرصت آن را برطرف کنید.

علت روشن شدن چراغ گیربکس چیست؟

روشن شدن چراغ گيربکس اتوماتیک ممکن است به دلايل مختلفی اتفاق بيفتد که در زير به برخي از اين دلايل اشاره ميکنم:

مشکل در سيستم گيربکس:

يکی از دلايل روشن شدن چراغ گيربکس اتومات، وجود مشکلاتی در خود سيستم گيربکس خودرو است. مشکلاتی مانند آسيب ديدن قطعات داخلی گيربکس، سيستم هيدروليکی يا الکترونيکی گيربکس که باعث روشن شدن چراغ گيربکس ميشود.

کمبود روغن گيربکس:

کمبود يا ناکافی بودن روغن گيربکس يکی ديگر از دلايل روشن شدن چراغ گیربکس است. روغن گيربکس نقش مهمي در عملکرد صحيح گيربکس ايفا ميکند و کمبود آن ميتواند به قطعات داخلی گيربکس صدمه وارد کند و مشکلاتی در آن بوجود آورد.

سنسورهای گيربکس:

خرابی يا عدم عملکرد صحيح سنسورهای مختلف در سيستم جعبه دنده نيز ميتواند باعث روشن شدن چراغ گيربکس اتوماتيک شود. اين سنسورها مسئول ارتباط دقيق بين سيستم گيربکس و مديريت الکترونيکی را برعهده دارند.

مشکلات الکترونيکی:

خرابی در سيستم‌ های الکترونيکی که با کنترل و مديريت گيربکس سر و کار دارند، ميتواند از دلایل روشن شدن گیربکس اتومات باشد.

مشکلات مکانيکی ديگر:

عوامل مکانيکی مانند: خرابی در شيارهای دنده، کلاچ و قطعات مرتبط با گيربکس نيز ممکن است باعث روشن شدن چراغ جعبه دنده اتومات شوند.

در هر صورت، اگر چراغ گيربکس در خودروی شما روشن شده است، بهترين کار اين است به يک تعميرگاه گيربکس اتوماتيک مراجعه کنيد تا علت اين مشکل شناسايی و برطرف شود.

به دليل نقش مهم گيربکس اتوماتيک در عملکرد خودرو، توصيه مي‌شود با مشاهده هر گونه هشداری در اولين فرصت آن را به يک تعميرکار تخصصی گيربکس نشان دهید.

وقتي چراغ گيربکس اتوماتيک روشن ميشود چه کار کنيم؟

روشن شدن چراغ گیربکس اتومات

وقتي چراغ گيربکس اتوماتيک در خودرو شما روشن ميشود، بهتر است مراحل زير را دنبال کنيد:

توقف خودرو:

در صورتی که چراغ گيربکس هنگام حرکت روشن شد، بايد توقف کنيد تا علت روشن شدن چراغ را مورد بررسی قرار دهيد. اگر سر رشته ای از اقدامات فنی خودرو نداريد ميتوانيد با کارشناسان تک گيربکس تماس بگيريد تا شما را راهنمایی کند.

بررسی سطح روغن گيربکس:

 کم بودن ميزان سطح روغن گيربکس يا غليظ و کثيف بودن آن باعث روشن شدن چراغ گيربکس ميشود که با تعويض آن مشکل برطرف خواهد شد.

خواندن دستورالعمل‌ ها:

دستورالعمل‌ های خودرويتان را بررسی کنيد. در بعضي موارد، چراغ گيربکس ممکن است به علت مشکلات متفاوتی روشن شود. در دستورالعمل‌ها، راهنمایی هایی برای رفع مشکل ممکن است وجود داشته باشد.

خاموش و روشن کردن مجدد خودرو:

گاهی چراغ گيربکس به دليل اختلالات کوتاه، مدتی ممکن است روشن شود. در اين صورت ميتوانيد خودرو را خاموش کنيد و دوباره روشن کنيد تا ببينيد آيا چراغ هنوز روشن است يا خير.

مراجعه به تعميرگاه تخصصي گيربکس اتوماتيک

 اگر چراغ گيربکس همچنان روشن است و مشکل رفع نشده است، بهتر است به تعميرگاه تخصصی گيربکس اتوماتيک تک گيربکس مراجعه کنيد. تکنسين‌ های متخصص تک گيربکس ميتوانند با تست و تجزيه و تحليل دقيق، دليل روشن شدن چراغ را تشخيص داده و تعميرات لازم را انجام دهند.

نکته:  اقدام سريع در صورت روشن شدن چراغ گيربکس اتوماتيک در افزايش ايمنی، کاهش خطرات رانندگی و کم شدن هزينه های تعمير نقش مهمی دارد. بهتر است از ادامه رانندگی هنگام روشن شدن چراغ گیربکس پرهيز کنيد تا از وقوع مشکلات جدی جلوگيری شود.

 مطلب پیشنهادی: علت لرزش خودرو اتوماتیک چیست و چگونه آن را بررسی کنیم.

سوالات متداول

1- چرا چراغ گيربکس اتوماتيک روشن نميشود؟

اين مشکل ممکن است از زير ساختارهای مختلفي نظير باتری ضعيف، سوئيچ ترمينال گيربکس، مشکلات الکتريکی يا اتصالات ديگر در سيستم گيربکس اتومات باشد.

2- چگونه بفهمم دليل روشن نشدن چراغ گيربکس بخاطر باتری است؟

معمولاً در اين حالت، هنگامي که کليد را در حالت “ON” (روشنايی) قرار ميدهيد، اگر تعدادی از چراغ‌ های ديگر نيز روشن نشوند و صدای ضعيفی از جهت چرخش موتور بشنويد، ممکن است باتری ضعيف باشد.

3- از کجا بفهميم مشکل در سوئيچ ترمينال گيربکس است؟

اگر هنگام حرکت دادن دسته گيربکس از حالت “P” (پارکينگ) به حالت ديگر، چراغ‌ های گيربکس روشن نشوند، ممکن است مشکلاتی در سوئيچ ترمينال گيربکس وجود داشته باشد.

4- آيا مشکلات الکتريکی يا اتصالات هم مربوط به روشن نشدن چراغ گيربکس ميشود؟

بله، مشکلات الکتريکی مانند سيم‌ کشی نادرست، کابل‌ های ترک خورده يا اتصالات گم شده ميتوانند باعث روشن نشدن چراغ گيربکس شوند.

5- چه عوامل ديگری ميتوانند به روشن شدن چراغ گيربکس اتوماتيک مربوط شوند؟

مشکلات در سنسورها، مدارهای کنترلی يا کامپيوتر گيربکس، يا حتی مشکلات مکانيکی در خود گيربکس عواملی هستند که در روشن شدن چراغ گيربکس نقش دارند.

6- چراغ SPT چیست؟

چراغ spt چراغی است که حالت ها و مدل های مختلف رانندگی را نشان میدهد. زمانی که گیربکس خودرو در حالت رانندگی sport قرار میگیرد، چراغ spt در صفحه نمایشگرهای چند منظوره روشن میشود و با غیر فعال کردن آن چراغ SPT خاموش میشود.

Rate this {امتیازی ثبت نشده}

نظرات و سوالات خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *