علت حرکت نکردن ماشین اتومات چه میتواند باشد؟

حرکت نکردن ماشین اتومات

حرکت نکردن ماشین اتومات علل متعددی می تواند داشته باشد. از مهم ترین علت حرکت نکردن ماشین اتومات می توان به مشکلات سیستم خودرو و همچنین ایرادات مکانیکی مانند خرابی باتری، مشکلات سوختی مانند خرابی سیستم تزریق سوخت و مشکلات برقی خودرو اشاره کرد. خرابی گیربکس یا ریزش شدید روغن گیربکس و در نتیجه خالی شدن روغن آن از دیگر دلایل مهم حرکت نکردن ماشین اتومات یا حرکت ناقص آن میباشد.

علت حرکت نکردن ماشین اتومات

علت حرکت نکردن ماشین اتومات

علت حرکت نکردن ماشین اتومات به دلایل متعددی میتواند رخ دهد که در ادامه مهم ترین و شایع ترین علت های آن را بررسی خواهیم کرد.

1- جا نرفتن دنده:

علت حرکت نکردن ماشین اتومات ممکن است، عدم قرار گیری ماشین در دنده مناسب باشد. در این وضعیت ابتدا دنده را بررسی کنید. مطمئن شوید که دنده در وضعیت نرمال در حالت پارک یا خلاص قرار دارد. در واقع علت درگیر نشدن گیربکس اتومات میتواند به دلیل قرار نگرفتن ماشین در دنده مناسب باشد.

2- باتری ماشین:

مورد بعدی که هنگام حرکت نکردن ماشین اتوماتیک باید بررسی نمایید، باتری خودرو است. حتما از شارژ کافی باتری خودرو اطمینان حاصل کنید؛ زیرا باتری ضعیف مانع از حرکت ماشین می شود. در صورتی که باتری شارژ نداشته یا ضعیف شده باشد، می توانید برای شارژ کردن آن از کابل های جرقه زنی استفاده نمایید. همچنین می توانید باتری را تعویض کنید.

3- وجود مشکل در سیستم ترمز:

بررسی سیستم ترمز فراموش نشود. علت حرکت نکردن ماشین اتوماتیک ممکن است به دلیل مشکلات موجود در سیستم ترمز باشد. در صورتی که سیال موجود در سیستم ترمز دچار نشتی شود، فشار ترمز کافی نخواهد بود، در نتیجه خودرو حرکت نمی کند. با بررسی سیستم ترمز مطمئن شوید که در عملکرد پدال ترمز هیچ گونه ایرادی وجود ندارد.

4- نداشتن سوخت کافی:

ساده ترین مشکل که باعث می شود تا ماشین اتومات حرکت نکند، سطح سوخت ناکافی است. اگر سوخت خودرو به اندازه کافی نباشد، عملکرد سیستم جرقه زنی خودرو دچار اختلال خواهد شد. حتما سطح سوخت را بررسی نمایید تا به اندازه کافی باشد؛ زیرا یکی از دلایل حرکت نکردن ماشین اتومات عدم توجه به سطح سوخت می باشد.

5- کمبود روغن:

یکی از علل اصلی درگیر نشدن گیربکس اتومات کمبود سطح روغن گیربکس است که باعث می شود تا خودرو حرکت نکند. اگر ماشین اتومات شما حرکت نمیکند، می توانید کمبود روغن گیربکس و همچنین مشکلات موجود در سیستم جعبه دنده را بررسی نمایید.

عدم وجود روغن گیربکس کافی مانع از عملکرد درست قطعات گیربکس خودرو می شود. در نتیجه این قطعات اصطکاک پیدا می کنند و داغ می شوند. در نهایت تعویض دنده صورت نمی گیرد و ماشین نمی تواند حرکت کند.

6- خرابی گیربکس:

اگر قطعات داخلی گیربکس با مشکل مواجه شود، نمیتواند نیرو را از موتور به چرخ ها منتقل کند، در نتیجه خودرو حرکت نمیکند. اگر با خرابی گیربکس مواجه شدید، در اولین فرصت برای برطرف کردن آن اقدام نمایید. در صورت بی توجهی مشکلات جعبه دنده بیشتر میشود و هزینه های زیادی باید برای تعمیر گیربکس اتوماتیک پرداخت کنید.

7- مشکلات الکتریکی:

از دیگر علل حرکت نکردن خودرو اتومات می توان به مشکلات الکتریکی ماشین اشاره نمود. این مشکلات الکتریکی مانند: روشن نشدن چراغ های ماشین، عدم روشن شدن موتور خودرو و همچنین شارژ نشدن سیستم برق خودرو، همگی از باطری ضعیف ناشی می شوند.

8- خرابی سوپاپ ها:

دلیل حرکت نکردن ماشین اتومات میتواند به خاطر خراب شدن بدنه سوپاپ گیربکس باشد. مشکلات موجود در سوپاپ ها و شیر برقی ها، انتقال نیرو در گیربکس را با مشکل مواجه می نمایند، در نتیجه خودرو حرکت نمی کند.

علت حرکت نکردن ماشین در دنده عقب

علت حرکت نکردن ماشین در دنده عقب

عوامل متعددی می توانند باعث حرکت نکردن خودرو اتومات باشد. همچنین برخی مشکلات، مانع از حرکت کردن ماشین در دنده عقب می شوند. در صورتی که خودروی اتومات شما در دنده عقب حرکت نکند، ابتدا از قرارگیری اهرم دنده در حالت دنده عقب اطمینان حاصل کنید و کلاچ پدال فرمان را هم در حالت آزاد قرار دهید. اگر ماشین اتومات در دنده عقب حرکت نکند، باید علل زیر را بررسی نمایید. 

  • یکی از مهمترین علت حرکت نکردن ماشین اتومات در دنده عقب، کمبود روغن گیربکس می باشد.
  • فرسوده شدن و از بین رفتن قطعات گیربکس
  • هر گونه مشکل در سیستم برق خودرو

هر کدام از این موارد می تواند، علت حرکت نکردن ماشین در دنده عقب باشد. با همه این اوصاف بهترین کار کمک گرفتن از یک مجموعه تخصصی برای عیب یابی انواع مشکلات خودرو می باشد. یک تعمیرگاه تخصصی می تواند با استفاده از تجهیزات پیشرفته و فوق تخصصی علت حرکت نکردن ماشین اتومات در دنده عقب را تشخیص دهد تا قبل از شدت گرفتن مشکل خودرو، آن را برطرف نماید.

علت گاز خوردن و حرکت نکردن ماشین اتومات

علت گاز خوردن و حرکت نکردن ماشین اتومات با دلایل متعددی همراه می باشند. برخی از علل اصلی گاز خوردن و حرکت نکردن ماشین اتومات عبارتند از:

  • خرابی قطعات گیربکس
  • هر گونه مشکل در سیستم تزریق سوخت ماشین
  • خرابی سیستم انتقال قدرت خودرو
  • ریزش روغن گیربکس و سطح ناکافی روغن
  • ایراد در سیستم الکتریکی

نتیجه گیری:

علت حرکت نکردن ماشین اتومات میتواند به خاطر کمبود روغن، نداشتن سوخت کافی، خرابی گیربکس، مشکل در سیستم ترمز، خرابی سوپاپ ها، مشکلات الکتریکی، جا نرفتن دنده و باتری خودرو باشد. با بررسی کردن این موارد میتوانید به احتمال زیاد مشکلات بوجود آمده را برطرف کنید.

اگر مشکلات خودروی اتوماتیک شما جدی است میتوانید با کارشناسان تک گیربکس تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند. تعمیرگاه تک گیربکس یکی از بهترین مجموعه های تخصصی تعمیر انواع گیربکس های اتوماتیک در تهران است که به کلیه قطعات و عملکرد اجزای داخلی جعبه دنده های اتوماتیک آشنایی کافی دارد. بنابراین به راحتی میتواند مشکلات گیربکس های اتوماتیک را شناسایی و برطرف کند.

Rate this {امتیازی ثبت نشده}

نظرات و سوالات خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *