از کجا بفهمیم روغن گیربکس کم شده؟

کمبود روغن گیربکس

کمبود روغن گیربکس با ایجاد اصطکاک در بین قطعات گیربکس و سایش آنها به لرزش و لغزش گیربکس به دلیل کاهش روانیتۀ روغن، عملکرد نامناسب گیربکس مانند ایجاد صداهای غیر عادی، بوی سوختگی و روشن شدن چراغ چک منجر می شود. آشنایی با علائم کمبود روغن گیربکس فرصتی است تا پیش از حادتر شدن مشکل بتوانید کم شدن سطح روغن گیربکس را تشخیص دهید. البته بررسی دقیق و تخصصی نشانه های کمبود روغن گیربکس نیاز به مهارت و تخصص دارد.

 از این رو چکاپ دوره ای و تعویض روغن گیربکس نزد مرکز تخصصی با کادری مجرب می تواند از بروز تمام این مشکلات پیشگیری نماید. همچنین شما را از هزینه تعمیر و تعویض کامل گیربکس در امان نگه دارد.

اهمیت روغن گیربکس چیست؟

اهمیت روغن گیربکس

کم شدن روغن گیربکس مشکلات عمده ای را برای خودرویتان به همراه خواهد داشت. قطعات داخل گیربکس در صورت پایین بودن سطح روغن گیربکس با همدیگر تماس بیشتری پیدا می کنند و بر اثر این تماس دچار ساییدگی و گرما می شوند. روغن گیربکس موجب به حداقل رسیدن اصطکاک بین این قطعات و همچنین کاهش انتقال حرارت بین آنها می شود تا از آنها محافظت نماید. 

از این رو تعویض روغن گیربکس در زمان مشخص، توسط مجموعه تخصصی و فوق تخصصی تک گیربکس طول عمر وسیله نقلیۀ شما را افزایش می دهد و از هزینه های بالای تعمیر گیربکس پیشگیری می نماید.

علائم کمبود روغن گیربکس

برخی از مهم ترین علائم کمبود روغن گیربکس دستی و اتوماتیک عبارتند از:

1- داغ شدن بیش از حد گیربکس:

یکی از علائم کم بودن روغن گیربکس داغ شدن بیش از حد گیربکس می باشد. در صورتی که سطح روغن گیربکس پایین باشد، اجزای داخل گیربکس به هم دیگر ساییده می شوند. در نتیجه در اثر اصطکاک گرمای زیادی را تولید می کنند. این امر به داغ شدن بیش از حد گیربکس منجر می شود.

2- لرزش یا لغزش گیربکس:

وقتی قطعات فلزی در داخل گیربکس به دلیل کم شدن روغن گیربکس به هم دیگر ساییده می شوند، در هنگام رانندگی لرزش هایی را در خودرویتان احساس خواهید کرد.

3- مشکل در تعویض دنده:

یکی دیگر از نشانه های کم شدن روغن گیربکس مشکل در تعویض دنده است. وقتی که روغن گیربکس کم می شود، تعویض دنده با تاخیر همراه خواهد شد. همچنین در صورتی که روغن گیربکس کاملا خالی گردد، خودرو در این صورت نمی تواند دنده را تعویض نماید.

4- قاطی کردن دنده ها:

قاطی شدن تعویض درست دنده ها یکی دیگر از نشانه های کمبود روغن گیربکس می باشد. با کم شدن سطح روغن گیربکس تعویض دنده با بی نظمی همراه می شود و حتی تقه هایی را در زمان تعویض دنده احساس خواهید کرد.

5- روشن شدن چراغ های هشدار گیربکس:

در گیربکس های اتومات مشکلات مربوط به جعبه دنده مانند کم شدن روغن گیربکس اتوماتیک و به هم ریختن عملکرد کلی جعبه دنده، باعث روشن شدن چراغ گیربکس خودرو میشود. در این ماشین ها، کد هر گونه مشکلی مستقیما به رایانه خودرو ارسال می شود و چراغ چک روشن می گردد. 

6- احساس کردن بوی سوختگی:

یکی دیگر از علائم کم شدن روغن گیربکس احساس بوی سوختگی در خودرو است. اگر روغن گیربکس کم باشد، اجزای گیربکس به هم ساییده و گرم می شوند. این امر باعث داغ شدن آنها و ساطع شدن بوی سوختگی می شود.

7- شنیدن صداهای غیر عادی:

اگر در زمان خلاص بودن دنده خودرو، صداهای غیر عادی به گوش تان برسند، ممکن است گیربکس مشکل داشته باشد. با کم شدن روغن گیربکس قطعات داخل جعبه دنده دچار آسیب دیدگی خواهند شد. در نتیجه موجب تولید سر و صداهای غیرعادی و لرزش گیربکس می شوند.

8- روغن ریزی گیربکس:

روغن ریزی گیربکس که ناشی از فرسودگی قطعات داخل جعبه دنده مانند: خرابی و فرسودگی واشر، هرز شدن پیچ تخلیه، فرسودگی خطوط انتقال و فرسودگی کارتل است، یکی از مهم ترین علائم کم شدن روغن گیربکس دستی و اتوماتیک می باشد. در تمام این موارد گیربکس دچار روغن ریزی می شود.

اگر روغن گیربکس کم باشد چه میشود؟

عوارض کم بودن روغن گیربکس

اگر روغن گیربکس کم باشد، با مشکلات حادی در جعبه دنده همراه خواهد بود که در نهایت موجب می شود تا خودرو آسیب های جدی تری را متحمل شود. اگر روغن گیربکس کم باشد، مشکلاتی مانند:

 • آسیب رسیدن به اجزای داخل گیربکس که باعث افزایش هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک خواهد شد.
 • ناکارآمدی گیربکس در انجام عملکردهای عادی خود مانند مشکل در تعویض دنده، تاخیر در تغییر دنده ها، افزایش میزان لرزش گیربکس و عدم عملکرد صحیح گیربکس
 • آسیب های زیست محیطی: در اثر ساییده شدن قطعات گیربکس و گرم شدن آنها گازهای آلاینده بیشتری وارد محیط زیست می شوند.

علت کم شدن روغن گیربکس

علت کم شدن روغن گیربکس میتواند دلایل مختلفی داشته باشد، مهمترین علت های آن:

 • نشتی روغن گیربکس به دلیل فرسودگی و خرابی قطعات گیربکس.
 • ترک خوردن تابه گیربکس.
 • خرابی مهر و موم مربوط به محور.
 • روغن ریزی گیربکس.
 • ترک خوردن خط سیال در گیربکس.
 • فرسوده شدن واشر های گیربکس.
 • خراب شدن مبدل گشتاور.

از کجا بفهمیم روغن گیربکس کم شده؟

اینکه از کجا بفهمیم روغن گیربکس کم شده، دلایل زیادی برای کمبود روغن گیربکس وجود دارند. یکی از مهم ترین علائم نداشتن روغن گیربکس احساس تاخیر چند ثانیه ای در تعویض دنده ها است. لرزش در شیفتر هنگام تعویض دنده، گیر کردن کلاچ، لغزش گیربکس و غیره از علائم تمام شدن روغن گیربکس است.

نحوه اندازه گیری کمبود روغن گیربکس

نحوه اندازه گیری کمبود روغن گیربکس

برای اندازه گیری کمبود روغن گیربکس باید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. ابتدا در یک مکان ایمن اقدام به پارک کردن خودرو نمایید. صاف بودن منطقۀ پارک کردن خودرو مهم است.
 2. سپس درب موتور خودرو را باید باز نمایید. درب موتور در برخی از خودروها اتوماتیک است و تنها کافی است که دکمه مربوط به آن را فشار دهید.
 3. در این مرحله باید محل مربوط به رزرو وار را پیدا کنید. این محل به رنگ قرمز یا زرد می باشد و با علامت ATF یا Transmission Fluid مشخص می شود.
 4. برای اندازه گیری سطح روغن گیربکس از ابزاری به نام دیپ استیک استفاده می کنند. این ابزار را در داخل رزرووار وارد نمایید و سپس بیرون بیاورید. سپس نگاه کنید که علامت روغن در کجای این ابزار قرار دارد.
 5. اگر روغن گیربکس از نشانگر حداقل پایین تر باشد، مطمئن خواهید شد که خودرو با کم بودن روغن گیربکس مواجه شده است.

برای بررسی سطح روغن و تمام عملکردهای گیربکس خودرو حتما از متخصصین این حوزه کمک بگیرید. تعمیرگاه تخصصی تک گیربکس با کادری آموزش دیده، مجرب و ماهر مرکزی پیشرفته برای رفع مشکلات انواع گیربکس های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک است.

سوالات متداول

1- آیا کم بودن روغن گیربکس اتوماتیک هم مانند گیربکس دستی است؟

علائم کم بودن روغن گیربکس تا حدودی در هر دو گیربکس های اتوماتیک و دستی مانند افزایش دمای قطعات گیربکس و غیره مانند هم می باشند.

چگونه میتوان روغن گیربکس را تعویض کرد؟

تعویض روغن گیربکس با توجه به نوع خودرو و گیربکس آن متفاوت است. بهترین کار این است که به یک تعمیرگاه تخصصی برای تعویض روغن گیربکس مراجعه کنید. فقط توجه کنید که روغن گیربکس باید با نوع گیربکس خودروی شما سازگار باشد تا بتواند عملکرد بهتری نشان دهد.

5/5 - (1 امتیاز)

نظرات و سوالات خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *