علت نشتی یا روغن ریزی گیربکس چیست؟

روغن ریزی گیربکس

روغن ریزی گیربکس یکی از مشکلات جدی خودور میباشد که به سایر اجزای داخل گیربکس آسیب های جدی وارد می کند و هزینه تعویض و حتی تعمیر گیربکس اتوماتیک را برای صاحب خودرو به همراه دارد. از این رو بررسی علت روغن ریزی گیربکس اهمیت فوق العاده ای دارد؛ زیرا این مایع مانع از گرم شدن قطعات گیربکس می شود و طول عمر آنها و تعویض روان دنده ها را تضمین می کند.

 گیربکس قطعه بسیار مهمی در خودرو می باشد که گشتاور تولید شده توسط پیشرانه را تغییر می دهد. همچنین با تعویض اصولی و به موقع دنده ها می تواند سرعت اتومبیل را تنظیم کند. از این رو هر گونه مشکل در گیربکس تجربه رانندگی نرم و لذت بخش را از شما خواهد گرفت و هزینه های زیادی را برای تان به همراه خواهد داشت.

در این مقاله تک گیربکس به مهمترین دلایل روغن ریزی گیربکس میپردازیم و همچنین خواهیم گفت که علت نشتی روغن گیربکس چیست و روش های برطرف کردن روغن ریزی گیربکس اتوماتیک چگونه است. پس تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

روغن ریزی گیربکس چیست؟

روغن ریزی گیربکس چیست

روغن ریزی گیربکس به خوردگی قطعات گیربکس، سوراخ شدن و خراشیدگی اجزای گیربکس و در نهایت به آسیب های جدی در موتور ماشین منجر می شود. نشتی روغن گیربکس عملکرد ماشین را می تواند به خطر بیندازد که در نهایت با تعمیرات پرهزینه و حتی تعویض گیربکس همراه خواهد شد. در واقع روغن گیربکس برای روان کار کردن قطعات گیربکس های دستی، اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و غیره طراحی و تولید شده است. روغن گیربکس طول عمر و سلامت اجزای داخلی گیربکس را تضمین می‌کند تا در برابر سایش و حرارت موتور ماشین مقاومت خوبی داشته باشند.

علت روغن ریزی گیربکس چیست ؟

1- فرسودگی واشرها یا عایق های گیربکس:

علت روغن ریزی گیربکس

فرسوده شدن واشرها و عایق های موجود در محفظه روغن گیربکس می تواند علت روغن ریزی گیربکس باشد. مهم ترین عامل در فرسودگی این قطعات گذشت زمان است. در واقع پس از گذشت مدت زمان زیاد این قطعات فرسوده می شوند و در نتیجه مایع داخل گیربکس به بیرون نشت می نماید.

2- خرابی یا فرسودگی لوله های انتقال روغن:

لوله های انتقال می توانند گیربکس را به رادیاتور ماشین وصل کنند. فرسودگی این لوله ها و شلنگ های انتقال می تواند علت نشتی روغن گیربکس باشد. گاهی این لوله ها ممکن است ترک خوردگی داشته باشند که این امر موجب روغن ریزی جعبه دنده می شود.

3- خرابی پیچ تخلیه گیربکس:

دلایل روغن ریزی گیربکس

در صورتی که پیچ تخلیه در برابر ضربات شدید قرار بگیرد، ممکن است آسیب ببیند. این امر می تواند دلیل نشتی روغن گیربکس باشد. گاهی با گذشت زمان این قطعه فرسوده می شود. در نتیجه پیچ هرز و شل می گردد. در این وضعیت شاهد روغن ریزی جعبه دنده خواهیم شد.

4- روغن ریزی مبدل گشتاور:

مبدل گشتاور روغن را به کل سیستم گیربکس منتقل می کند. در صورتی که در مبدل گشتاور شکافی ایجاد گردد یا این که یاتاقان ها آسیب جدی ببینند، نشتی مایع گیربکس را تجربه خواهیم کرد.

5- خرابی یا فرسودگی کارتل گیربکس:

علت نشتی گیربکس

یکی از مهم ترین دلایل روغن ریزی گیربکس آسیب رسیدن به کارتل گیربکس است. در صورتی که کارتل گیربکس ترک خوردگی داشته باشد یا دچار فرورفتگی شود، شاهد نشتی روغن گیربکس خواهیم بود.

6- داغ شدن بیش از حد گیربکس:

همان طور که متوجه شدید روغن گیربکس به روان کاری قطعات داخل گیربکس کمک می کند و مانع از آسیب رسیدن به آنها می شود. از این رو سطح روغن باید در سطح مناسبی قرار بگیرد. اگر سطح این روغن پایین بیاید، این قطعات به شدت داغ خواهند شد. داغ شدن این قطعات می تواند دلیل نشتی روغن گیربکس باشد.

علائم روغن ریزی گیربکس

علائم روغن ریزی گیربکس
  1. مشاهده روغن زیر خودرو: یکی از مهم ترین علائم روغن ریزی گیربکس اتوماتیک مشاهده روغن در زیر خودرو می باشد. این روغن به رنگ قرمز است.
  2. احساس بوی سوختگی: گرم شدن بیش از حد قطعات گیربکس به دلیل پایین آمدن سطح روغن گیربکس یکی از دلایل نشتی روغن گیربکس اتوماتیک می باشد. در صورتی که این اتفاق برای ماشین تان رخ دهد، در زمان رانندگی یا حتی در زمان توقف بوی سوختگی ناشی از روغن ریزی گیربکس اتوماتیک را استشمام خواهید کرد.
  3. لرزش خودرو: یکی دیگر از نتایج کمبود روغن گیربکس لرزش خودرو می باشد. در این حالت بدون اینکه گاز بدهید دور موتور خود به خود افزایش خواهد یافت.
  4. شنیدن صداهای غیر عادی: روغن گیربکس به حفظ سلامت اجزای داخل گیربکس کمک می کند. از این رو در صورتی که ماشین تان نشتی مایع گیربکس داشته باشد، این قطعات به هم ساییده می شوند و در نتیجه در زمان تعویض دنده صداهای غیرعادی به گوش تان می رسند.
  5. روشن شدن چراغ گیربکس: در صورتی که ماشین دچار نشتی روغن گیربکس اتوماتیک شود، چراغ چک خودرو روشن می شود.

روش های رفع روغن ریزی گیربکس

روش های رفع روغن ریزی گیربکس

تعویض واشر گیربکس:

در صورتی که علت روغن ریزی گیربکس فرسودگی یا خراب شدن واشر گیربکس باشد، می توانید این واشر را تعویض نمایید. روغن قدیمی گیربکس را تخلیه و واشر جدید را نصب کنید.

آچارکشی قطعات:

در صورتی که دلیل روغن ریزی گیربکس شل شدن قطعات یا خطوط انتقال مایع گیربکس باشد، باید اقدام به سفت کردن و آچارکشی قطعات کنید.

بازسازی و سرویس گیربکس:

در صورتی که علت روغن ریزی گیربکس اتوماتیک پیچیده باشد، حتما باید از متخصصین در این حوزه کمک بگیرید. تخلیه کردن مایع گیربکس قدیمی، تعویض نمودن واشرهای فرسوده، انتخاب روغن مناسب گیربکس و پر کردن مخزن گیربکس همگی از مهم ترین اقدامات در بازسازی و سرویس گیربکس هستند.

تعویض گیربکس بطور کامل:

در صورتی که نشتی روغن گیربکس خیلی جدی باشد و گیربکس آسیب جدی ببیند، باید اقدام به تعویض گیربکس نمایید. هزینه تعویض گیربکس در مقابل تعمیر آن خیلی زیاد است. با این حال راهی مطمئن تر برای تضمین درست کار کردن خودرو می باشد.

تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک تک گیربکس با ارائه ضمانت نامه معتبر و کاملا حرفه ای اقدام به رفع تمام مشکلات انواع گیربکس های اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و غیره می کند. کیفیت تمام قطعات در مجموعه تخصصی تک گیربکس درجه یک می باشند.

آیا با روغن ریزی گیربکس می توان رانندگی کرد؟

روغن ریزی گیربکس را نباید ساده بگیرید؛ زیرا نشتی روغن گیربکس به هر دلیلی در صورت عدم تعمیر می تواند با مشکلات جدی در عملکرد خودرو همراه باشد. در واقع روغن گیربکس مانع از ساییده شدن قطعات داخل گیربکس به همدیگر می‌شود و در نتیجه مانع از داغ شدن آنها خواهد شد.

در صورتی که روغن گیربکس نشت کند، این قطعات به همدیگر ساییده می شوند و نمی توانند به مقدار کافی خنک گردند. این امر موجب آسیب به گیربکس و قطعات آن می شود که تعمیر آنها نیاز به هزینه زیادی خواهد داشت. از طرف دیگر روغن ریزی گیربکس موجب می شود تا عملکرد کلی گیربکس در تعویض دنده ها نامناسب شود و کنترل خودرو دشوار تر گردد. این امر احتمال تصادف را افزایش می دهد.

نتیجه گیری:

روغن گیربکس نقش بسیار مهمی در عملکرد و کارایی جعبه دنده دارد، طول عمر قطعات را افزایش میدهد و از خرابی زودرس گیربکس جلوگیری میکند. بنابراین توصیه میشود با مشاهده کوچکترین روغن ریزی گیربکس در اولین فرصت به فکر برطرف کردن آن باشید تا به سایر قطعات و قسمت های خودرو آسیب نرساند.

برای برطرف کردن مشکلات گیربکس از جمله نشتی آن میتوانید به مجموعه تخصصی تک گیربکس مراجعه کنید. تعمیرگاه فوق تخصصی تک گیربکس متشکل از متخصصین ماهر و باتجربه می باشد که در تعمیر انواع گیربکس های اتوماتیک و رفع مشکلات آنها تسلط و دانش کافی دارند.  

Rate this {امتیازی ثبت نشده}

نظرات و سوالات خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *