خرابی خنک کن گیربکس چیست؟ علائم و علت خرابی آن

خرابی خنک کن گیربکس

خرابی خنک کن گیربکس به معنای نقص در رادیاتور گیربکس و در نتیجه اختلال در گردش روغن گیربکس و خنک شدن آن است. در صورت خرابی خنک کن گیربکس اتوماتیک به دلیل بالا رفتن دمای روغن گیربکس، شاهد داغ شدن اجزای داخل گیربکس و در نتیجه ساییده شدن آنها خواهیم بود. از این رو عمر مفید این قطعات و همچنین مفتول ها به مقدار قابل توجهی کاهش می یابد.

این قسمت دقیقا مثل یک رادیاتور می باشد و در تعدیل دمای بالای روغن گیربکس نقش دارد. در نتیجه به بهینه تر شدن عمر و کارایی روغن گیربکس کمک می نماید. نگهداری درست از سیستم گیربکس و همچنین سرویس کاری منظم و دوره ای خنک کننده گیربکس به بهبود بهره وری گیربکس و در نتیجه ماشین منجر می شوند.

آنچه در این مقاله تک گیربکس میخوانید:

نحوه عملکرد خنک کن گیربکس چگونه است ؟

نحوه عملکرد خنک کن گیربکس

دو لوله در ساختار خنک کن گیربکس به کار رفته است، که در آنها آب در جریان می باشد. گردش مداوم آب در آنها مانع از افزایش دمای روغن می شود. ابتدا سنسور حساس به دما، داده های مربوط به بالا رفتن حرارت در روغن را به ایسیوی گیربکس ارسال می کند. سپس ایسیو دستور پایین آوردن دمای روغن را به سنسور شیر خنک کن ارسال می نماید. در مرحله بعد کانال ورودی روغن گیربکس آزاد می شود و در نتیجه دمایش پایین می آید.

برای اطمینان از عملکرد صحیح این قطعه در گیربکس حتما برای انجام سرویس های دوره ای به یک تعمیرگاه تخصصی مراجعه کنید.

علائم خرابی خنک کن گیربکس

علائم خرابی خنک کن گیربکس متعدد می باشند. برخی از نشانه های خرابی خنک کننده گیربکس عبارتند از:

1- افت بهره وری خنک کن گیربکس:

 یکی از علائم خرابی خنک کن گیربکس اتوماتیک کاهش بهره وری خنک کننده و در نتیجه پایین آمدن توان ماشین می باشد. دلیل این امر افزایش دمای روغن گیربکس است.

2- کاهش روغن گیربکس:

 کاهش روغن گیربکس با علل متعددی همراه می باشد. یکی از این علل نقص در عملکرد خنک کننده است؛ زیرا هر گونه ایراد در این قسمت موجب می شود تا روغن نشت کند. با نشت روغن و ساییده شدن قطعات، خود گیربکس دچار نقص های مختلفی خواهد شد.

3- بالا رفتن دمای ماشین:

 یکی دیگر از علائم خرابی خنک کننده گیربکس داغ شدن ماشین می باشد. همان طور که می دانید با داغ شدن غیرمعمول خودرو، قطعات ماشین و موتور در معرض آسیب های جدی قرار می گیرند.

4- نشت کردن مایع خنک گیربکس: 

گاهی نشتی روغن گیربکس به دلیل خرابی خنک کننده گیربکس می باشند. در واقع عملکرد نادرست این قسمت موجب می شود تا مایع آن نشتی پیدا کند.

5- روشن شدن چراغ چک:

 از دیگر علائم خرابی خنک کن گیربکس اتوماتیک می توان به روشن شدن چراغ گیربکس اشاره کرد. این چراغ نقص در خنک کن گیربکس را اطلاع می دهد. البته توجه نمایید که روشن شدن این چراغ همیشه به معنای خرابی این قطعه در گیربکس نیست.

با این اوصاف، بهتر است هر گونه خرابی خنک کن گیربکس به موقع تشخیص داده شود تا از هزینه های سرسام آور تعمیر گیربکس اتوماتیک جلوگیری شود.

با مراجعه به مرکز تخصصی و فوق تخصصی تک گیربکس می توانید مشکل خنک کن گیربکس و سایر خطاهای بوجود آمده را به موقع تشخیص دهید و اقدام به رفع آنها نمایید.

علت خرابی خنک کن گیربکس

علت خرابی خنک کن گیربکس

آشنایی با علت خرابی خنک کن گیربکس باعث می شود تا به موقع اقدام به تعمیر آن کنید. برخی از دلایل خرابی خنک کننده گیربکس اتوماتیک عبارتند از:

  • مسدود شدن مجرا های مربوط به این قسمت
  • استفاده از روغن گیربکس بی کیفیت و نامناسب
  • خوردگی اجزای داخل سیستم انتقال قدرت در اثر نشتی آب از رادیاتور
  • هر گونه آسیب و ضربه فیزیکی

روش های پیشگیری از خرابی خنک کننده گیربکس

با شیوه های زیر می توانید از خرابی خنک کننده گیربکس پیشگیری نمایید:

  • بررسی دوره ای و به موقع سطح روغن گیربکس
  • تعویض به موقع روغن گیربکس و همچنین بررسی سلامت آن
  • ارزیابی عملکرد خنک کننده و اطمینان حاصل کردن از سالم بودن آن
  • خرید روغن گیربکس مناسب و باکیفیت به ویژه روغن گیربکس توصیه شده توسط تولید کننده ماشین و همچنین با دریافت مشاوره های حرفه ای از بهترین مرکز خدمات گیربکس

تعمیرگاه تک گیربکس مرکز فوق تخصصی برای بررسی علت خرابی خنک کننده گیربکس و سایر مشکلات انواع گیربکس های اتوماتیک همراه با کادری مجرب و متخصص می باشد. این مرکز فوق تخصصی با استفاده از تجهیزات پیشرفته، آماده ارائه انواع خدمات و عیب یابی به موقع انواع گیربکس ها است.

همچنین این مجموعه با تضمین هزینه و گارانتی خدمات پس از فروش، بهترین نوع خنک کننده گیربکس را متناسب با مدل و نوع خودرویتان معرفی می نماید. 

Rate this {امتیازی ثبت نشده}

نظرات و سوالات خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *