علت زوزه کشیدن گیربکس چیست و چگونه آن را برطرف کنیم؟

زوزه کشیدن گیربکس

زوزه کشیدن گیربکس چیست؟ دلایل زوزه کشیدن گیربکس اتوماتیک چیست؟ علت زوزه کشیدن گیربکس دستی چیست؟ روش های رفع زوزه کشیدن گیربکس اتوماتیک و دستی چیست؟

اینها برخی از سوالات صاحبان خودروهای است که در صورت زوزه کشیدن گیربکس از خود میپرسند که ما قصد داریم به آنها پاسخ دهیم.

آنچه در این مقاله تک گیربکس مطالعه خواهید کرد:

گيربکس چيست و وظيفه آن در خودرو چه ميباشد؟

زوره کشیدن گیربکس اتوماتیک

هر وسیله نقلیه موتوری نیاز دارد تا نیرو و قدرت تولید شده توسط موتور را به چرخ ها منتقل کند، که این عمل توسط قطعه ای به نام گیربکس انجام میشود.

 به طور کلی وظیفه انتقال دهنده قدرت در خودروهای مدرن امروزی بر عهده سه قطعه کلاچ، گیربکس یا جعبه دنده و دیفرانسیل میباشد.  گیربکس مجموعه ای از چرخ دنده هاست که در انتقال قدرت نقشی بسیار مهم و اساسی ایفا میکند.

یکی از ایرادات این قطعه زوزه کشیدن گیربکس معروف است که به عنوان یکی از مشکلات رایج و شایع این قطعه به شمار میرود.

علت زوزه کشيدن گيربکس اتوماتيک

علت زوزه کشيدن گيربکس اتوماتيک

به طور کلی و با توجه به تجربه 20 ساله کارشناسان تک گیربکس، اصلی ترین علت زوزه کشیدن گیربکس را میتوان روغن ریزی گیربکس و کمبود آن دانست. البته لازم به ذکر است که عوامل دیگری نیز میتواند سبب بروز این ایراد در گیربکس خودروی شما شود.

 برخی از عواملی که سبب بروز زوزه کشیدن گیربکس اتوماتیک میشود، شامل ساییدگی چرخ دنده ها، خرابی بلبرینگ ها، لقی محور ها و… میباشد.

یکی از مواردی که بسیاری از رانندگان نیز از آن گله میکنند زوزه کشیدن گیربکس اتوماتیک در سرعت های بالا است. یکی از نشانه های خرابی گیربکس، ایجاد سروصدا حین حرکت است.

 شما عزیزان در صورتی که حین حرکت و یا تعویض دنده با سروصدایی از جانب گیربکس مواجه شدید، بهتر است در اولین فرصت به یک تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک مراجعه نمایید.

روغن گیربکس اتوماتیک

همانطور که در قسمت های بالاتر این مقاله دلایل زوزه گیربکس نیز به آن اشاره کردیم، اصلی ترین دلیل زوزه کشیدن گیربکس عدم تعویض منظم روغن آن است. به دلیل وجود تعداد زیادی چرخ دنده در جعبه دنده خودرو، وجود روغن در عملکرد روان آن بسیار حائز اهمیت است.

 در صورتی که روغن کافی در گیربکس وجود نداشته باشد، اصطحکاک میان قطعات مختلف آن افزایش یافته و همین عامل نیز سبب ساییده شدن و در نتیجه فرسایش آنها میشود. به همین دلیل شما به منظور جلوگیری از بروز خرابی در جعبه دنده خودرو خود نیاز دارید تا در فواصل مشخصی گیربکس را روغن کاری کرده و از کارکرد درست آن اطمینان حاصل کنید.

استفاده صحیح از حالت دنده

دلیل دیگری که میتواند از جمله علت زوزه گیربکس اتوماتیک به حساب آید عدم قرار دادن خودرو در دنده مناسب حین توقف است. دارندگان خودروهای گیربکس اتوماتیک نیاز دارند تا پس از توقف کامل خودروی خود، حالت دنده آن را در وضعیت P یا N قرار دهند. قرار دادن خودرو در این دو حالت حین حرکت میتواند سبب آسیب دیدن گیربکس خودروی شما شود.

همچنین شایان توجه است که برخی مشکلات نظیر خرابی شفت ورودی بلبرینگ، خرابی بلبرینگ و همچنین خرابی بلبرینگ چرخ نیز میتوانند سبب ایجاد سروصدا در قسمت گیربکس و جعبه دنده خودرو  باشد.

با مشاهده هر کدام از این علائم باید برای تعمیر گیربکس اتوماتیک خودروی خود سریعا اقدام کنید تا سایر قطعات جعبه دنده را درگیر نکند.

علت زوزه کشیدن گیربکس دستی

علت زوزه کشیدن گیربکس دستی

اساس کار گیربکس های دستی نیز همانند گیربکس های اتوماتیک میباشد. در این گیربکس ها نیز چرخ دنده و شفت هایی وجود دارد که میتوانند نیرو و قدرت تولید شده را به چرخ ها منتقل کنند. البته در صورتی که مطالب بالا را مطالعه کرده باشید، میدانید که وجود روغن در گیربکس از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چرا که در واقع انتقال نیرو با استفاده از روغن واسکازین صورت میگیرد.

با توجه به نظر کارشناسان تعمیرگاه تک گیربکس در پاسخ به پرسش اینکه چرا گیربکس زوزه میکشد؟ میتوان گفت که چرخ دنده های موجود در گیربکس همیشه باید دارای لایه ای از روغن روی خود باشند. در این حالت گیربکس خودروی شما در بهترین حالت ممکن میباشد.

علت زوزه کشیدن گیربکس دستی میتواند به خاطر کیفیت پایین قطعات و روغن استفاده شده در آن باشد. امروزه که بسیاری از اجناس موجود در بازار تقلبی هستند، یافتن قطعه ای باکیفیت کاری سخت و مشکل خواهد بود.

 روغن های گیربکس بی کیفیت میتوانند سبب ایجاد سروصدا در گیربکس شوند. شما به منظور از بین بردن این مشکل میتوانید مواد نانو سرامیک را به روغن گیربکس خود اضافه کنید. مواد نانو سرامیک سبب ایجاد لایه ای سرامیکی روی چرخ دنده ها میشوند و همین عامل سبب میشود تا قطعات درون گیربکس خودروی شما سالم بمانند.

چرا گیربکس زوزه میکشد؟

برخی دیگر از دلایل شایعی که میتوانند علت زوزه کشیدن گیربکس شوند عبارتند از:

  •  عدم تطابق و هم محوری شفت ها
  •  عدم تعویض به موقع روغن گیربکس
  • انجام ندادن سرویس های دوره ای در زمان مشخص
  •  برخورد دندانه های دو چرخ دنده به هم
  •  از بین رفتن چرخ دنده های درون گیربکس و…

علت زوزه کشیدن ماشین در سرعت پایین

علت زوزه کشیدن ماشین در سرعت پایین میتواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ برخی از شایع ترین دلایل آن:

  • ترمزها: خرابی یا فرسودگی ترمزها از دلایل اصلی زوزه کشیدن ماشین در سرعت پایین است.
  • روغن ترمز: کم بودن میزان سطح روغن ترمز باعث میشود که خودرو در سرعت پایین زوزه بکشد.
  • روغن موتور: کثیف یا کم بودن سطح روغن موتور یکی دیگر از دلایل زوزه کشیدن ماشین در سرعت پایین است.
  • سیستم تعلیق: خرابی قطعات سیستم تعلیق یا فرسودگی آنها ممکن است علت زوزه کشیدن ماشین در سرعت پایین باشد.
  • سیستم انتقال قدرت: خرابی یا فرسودگی قطعات داخلی سیستم انتقال قدرت ممکن است علت زوزه کشیدن گیربکس در سرعت پایین باشد.

اکر مشکل زوزه کشیدن ماشین در سرعت پایین را مشاهده میکنید، بهتر است هرچه سریعتر علت آن را پیدا کنید تا به سایر قسمت های خودرو صدمه نزند.

 مطلب پیشنهادی: ساعت گیربکس اتوماتیک چیست و علائم خرابی آن؟

چگونه مشکل زوزه کشیدن گیربکس را حل کنیم؟

رفع زوزه گیربکس

در صورتی که گیربکس خودروی شما سروصدا میکند نخستین اقدام شما باید بررسی میزان روغن گیربکس خودرو باشد. در بیشتر موارد با ریختن کمی روغن در گیربکس مشکل از بین خواهد رفت.

 اما اگر پس از اضافه کردن روغن هنوز هم مشکل مذکور پابرجا بود، میتوانید از مکمل های گیربکس استفاده کنید. این مکمل ها در واقع سبب بهبود عملکرد جعبه دنده اتومبیل میشود. شاید اضافه کردن این مکمل ها مشکل سروصدای گیربکس را به طور کامل از بین نبرد، اما تا حد زیادی از میزان سروصدا کاهش خواهد یافت.

 در صورتی که شما عزیزان به تازگی گیربکس خودروی خود را عوض کرده اید باید بدانید که در بسیاری از موارد گیربکس های نو تا مدتی حین حرکت و تعویض دنده سروصدا دارند. اگر خودروی خود را به تازگی خریداری کرده اید و یا گیربکس نو روی ماشین خود نصب کرده اید، مدتی طول میکشد تا گیربکس شما آب بندی شود.

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا اصلی ترین دلایل زوزه کشیدن گیربکس اتوماتیک و دستی را بررسی کنیم. گیربکس های اتوماتیک به طور معمول بیشتر با مشکل زوزه کشیدن مواجه میشوند.

 به همین سبب در صورتی که خودروی شما دارای گیربکس اتوماتیک است نیاز دارید تا در نگهداری آن دقت بالایی داشته باشید. انجام سرویس های به موقع و استفاده درست و صحیح از گیربکس میتواند در طول عمر و سلامت گیربکس شما نقش بسزایی داشته باشد.

سوالات متداول:

چرا گیربکس زوزه میکشد؟

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

علت زوزه کشیدن گیربکس در سرعت پایین چیست؟

علت زوزه کشیدن گیربکس در سرعت پایین خرابی قطعات و فرسودگی اجزای داخلی جعبه دنده میباشد که باید هرچه سریعتر برای برطرف کردن آن به یک تعمیرکار گیربکس مراجعه کنید.

علت زوزه کشیدن گیربکس در سرعت بالا چیست؟

علت زوزه کشیدن گیربکس در سرعت بالا دلایل مختلفی میتواند داشته باشد. کم بودن روغن گیربکس، خرابی کلاچ، خرابی بلبرینگ، خرابی شافت ورودی بلبرینگ، خرابی دنده ها از  مهمترین دلایل زوزه کشیدن گیربکس در سرعت بالا میباشد.

علت زوزه کشیدن ماشین در سرعت بالا چیست؟

علت زوزه کشیدن ماشین در سرعت بالا وجود ایراد در بلبرینک چرخ ها یا لاستیک های خودرو میباشد.

علت زوزه کشیدن ماشین هنگام حرکت چیست؟

علت زوزه کشیدن ماشین هنگام حرکت میتواند دلایل مختلفی داشته باشد. لاستیک های فرسوده یا نامناسب، خرابی سیستم تعلیق، خرابی سیستم ترمز، وجود مشکلاتی در جعبه دنده از مهمترین دلایل زوزه کشیدن گیربکس هنگام حرکت میباشد.

Rate this {امتیازی ثبت نشده}

نظرات و سوالات خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *