گیربکس استپ ترونیک چیست و نحوه عملکرد آن؟

گیربکس استپ ترونیک

گیربکس استپ ترونیک توسط کمپانی «بی ام و» معرفی و تولید شد. گیربکس اتوماتیک استپ ترونیک شش سرعته می باشد. این گیربکس مجهز به قابلیت های تعویض دنده به صورت اتوماتیک و دستی یا اسپرت همچنین سیستم های کنترلی الکترونیکی است. گیربکس Step Tronic در آن واحد می تواند لذت رانندگی با دو حالت دستی و اتوماتیک را ارائه دهد. حالت دستی کنترل بیشتری را در اختیار راننده قرار می دهد.

 در حالی که حالت اتوماتیک با انعطاف پذیری بالاتری همراه است؛ یعنی مجهز به حالت مالتی درایو می باشد. در گیربکس های اتوماتیک استپ ترونیک در مُد درایو باید برای اتومات کردن تعویض دنده، اهرم دستۀ دنده را به سمت راست حرکت دهید. برای دستی کردن هم باید اهرم دسته دنده را در جهت مخالف یعنی سمت راست فعال کنید.

گیربکس استپ ترونیک چگونه کار می کند؟

گیربکس استپ ترونیک چگونه کار میکند

گیربکس اتوماتیک استپ ترونیک گام های مربوط به تنظیم دنده را با توجه به حالت رانندگی خودرو تغییر می دهد. به عبارت دیگر در صورتی که درایو مُد خودروی BMW بر روی مُد Sport  فعال شود، تعداد ضریب دنده افزایش می یابد اما گام های تغییر دنده پایین تر می آیند. در این حالت کنترل راننده بر روی سیستم انتقال نیرو بیشتر خواهد شد.

در حالت Eco Pro با افزایش گام های تغییر ضریب دنده مواجه می شویم و راننده می تواند در رنج زمانی طولانی تری اقدام به تعویض دنده کند.

 مقاله پیشنهادی: گیربکس ایکس ترونیک چیست و چگونه کار میکند؟

ویژگی های گیربکس Step Tronic

گیربکس Step Tronic مانند سایر گیربکس های اتوماتیک برای انتقال گشتاور موتور از جریان روغن استفاده می کند. از این رو ساختار هیدرو الکترومکانیکی این نوع گیربکس ها در مقایسه با گیربکس دستی پیچیدگی بیشتری دارد که نگهداری از آن دقت و حساسیت بیشتری می خواهد.

 با توجه به این ویژگی و برای تجربه رانندگی بهتر و دلچسب تر باید از اقدامات پیشگیرانه اطلاع داشته باشید تا مانع از وارد شدن ایرادات جدی به این گیربکس شوید. برای نگهداری اصولی از گیربکس اتومات استپ ترونیک بهتر است در زمانبندی و کیلومتر مشخص شده اقدام به تعویض روغن آن کنید.

در صورتی که در گیربکس Step Tronic متوجه خطا شدید، بلافاصله به یک مرکز تخصصی و فوق تخصصی تعمیرات گیربکس های اتوماتیک مراجعه نمایید. اگر خطاهای جزئی گیربکس را جدی نگیرید، ممکن است این ایرادات به سایر قطعات خودرو آسیب برسانند. این امر موجب می شود تا هزینه تعمیر گیربکس استپ ترونیک بیشتر شود یا حتی مجبور به تعویض گیربکس شوید.

ویژگی دیگر این گیربکس ها پیچیدگی و حساسیت بالای مدارها و سنسور های آن است. از این رو موتورشویی برای ماشین هایی که گیربکس اتوماتیک دارند را توصیه نمی کنیم.

 مقاله پیشنهادی: گیربکس پی دی کی چیست و چگونه کار میکند؟

تعمیر گیربکس استپ ترونیک

تعمیر گیربکس استپ ترونیک

تعمیرگاه تک گیربکس مرکز تخصصی تعمیر گیربکس استپ ترونیک و انواع گیربکس های اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و غیره می باشد. این مرکز با ضمانت خدمات پس از فروش اقدام به ارائه تمام خدمات تعمیرگاهی گیربکس می کند. در مجموعه فوق تخصصی تک گیربکس تمام خدمات مربوط به تعمیرات گیربکس اتوماتیک به ویژه تعمیر و سرویس ساعت گیربکس Step Tronic، تعویض روغن، تعویض و تعمیر شیربرقی، رفع خطاهای گیربکس و غیره با بالاترین کیفیت و گارانتی ارائه می شوند.

Rate this {امتیازی ثبت نشده}

نظرات و سوالات خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *