گیربکس ایکس ترونیک چیست و نحوه عملکرد آن؟

گیربکس ایکس ترونیک

گیربکس ایکس ترونیک نتیجه تلاش های نهایی شرکت نیسان موتور در ایجاد تکنولوژی های پیشرفته در مدل های مختلف نیسان برای گشتاور بالای موتورها است. مهم ترین ویژگی که جعبه دنده X TRONIC CVT را از سایر گیربکس های اتوماتیک معمولی متمایز می کند، وجود دنده متغیر بی نهایت می باشد که بین بالاترین و پایین ترین دنده قرار دارد. این ویژگی منحصر به فرد در گیربکس اتوماتیک XTronic موجب شده است تا تعویض دنده بدون نوسان، وقفه و تکان محسوس و همچنین به صورت روان انجام شود.

 به عبارت دیگر در این نوع گیربکس ها انتقال نیرو بین دنده ها کاملا تنظیم شده صورت می گیرد و در هنگام تغییر دنده هیچ گونه پرشی را احساس نخواهید کرد که معمولا در گیربکس های قدیمی چنین حالتی رخ می دهد. gearbox XTronic دارای تسمه فولادی است که به دلیل انعطاف پذیری بالا مقاومت بسیار زیادی دارد. این ویژگی موجب شده است تا بتواند گشتاور ورودی در ترازهای موتور های مختلف نیسان را به خوبی کنترل نماید.

گیربکس ایکس ترونیک چگونه کار می کند؟

گیربکس ایکس ترونیک چگونه کار می کند

گیربکس ایکس ترونیک مجهز به قابلیت D-Step Logic Control می باشد. این فناری یک نرم افزار رایانه ای است که برای تعیین نمودن نسبت دنده ایده آل از ورودی های داینامیک خودرو استفاده می کند. به عبارت دیگر گیربکس X TRONIC cvt برای تامین شتاب ثابت با تعیین نسبت دنده ایده آل از موقعیت پدال شتاب دهنده، سرعت خودرو و غیره استفاده می نماید.

 سیستم انتقال نیروی گشتاور در خودروهای مجهز به این نوع گیربکس ها هوشمندانه و بدون استفاده از چرخ دنده ها عمل می کند. این گیربکس با ایجاد فاصله بین روغن انتقال و قرقره درایو از ایجاد اصطکاک بین قطعات جلوگیری می نماید. در نتیجه مصرف سوخت را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد.

 مقاله پیشنهادی: گیربکس استپ ترونیک چیست و چگونه کار میکند؟

ویژگی های گیربکس X TRONIC CVT

  • استفاده از سیستم محرک زنجیری فشرده در موتور های دو لیتری. این ویژگی موجب شده است تا اندازه گیربکس به اندازه قابل توجهی کوچکتر شود.
  • بکارگیری پمپ های روغن با اندازه های کوچک تر و کارآمد تر.
  • پایدارتر نمودن سیستم انتقال گشتاور که موجب می شود تا مصرف سوخت به میزان قابل توجهی کمتر شود.
  • از مهم ترین ویژگی ها و شاید مزایای مهم گیربکس اتوماتیک ایکس ترونیک می توان به وجود دنده های بیشتر آن اشاره کرد. این امر به بهبود کارایی شتاب و همچنین بهبود مصرف سوخت می انجامد.
  • این گیربکس می تواند از دور موتورهای غیر ضروری اجتناب کند و دور موتور ایده آل را حفظ نماید تا بهینه سازی مصرف سوخت را تضمین کند.

سخن پایانی

با این حال همه این ویژگی ها به نحوه نگهداری از گیربکس X TRONIC CVT بستگی دارد. برای پیشگیری از هر گونه خرابی گیربکس‌ ایکس ترونیک خودروی خود بهتر است، سرویس های دوره ای را در یک مرکز کاملا تخصصی انجام دهید. با این کار از وارد شدن آسیب های جدی به گیربکس جلوگیری خواهد شد. علاوه بر این شما نیز از هزینه های بالای تعمیر گیربکس اتوماتیک و حتی تعویض گیربکس در امان می مانید.

تعمیرگاه تک گیربکس مرکز فوق تخصصی تعمیرات انواع گیربکس های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک در تهران است که با عیب یابی حرفه ای و به موقع و همچنین با استفاده از مجهزترین دستگاه ها هزینه های تعمیر و تعویض گیربکس را به حداقل می رساند.  

Rate this {امتیازی ثبت نشده}

نظرات و سوالات خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *