گیربکس cvt چیست و چگونه کار میکند؟

گیربکس cvt

گیربکس CVT چیست؟ گیربکس cvt نوعی گیربکس اتوماتیک است که در سال های اخیر در بین بسیاری از شرکت های خودروسازی به ویژه در آسیا محبوبیت زیادی پیدا کرده است. گیربکس سی وی تی مانند یک گیربکس اتوماتیک معمولی کار نمی کند بلکه بصورت خودکار حالت دنده را بدون دخالت راننده تغییر میدهد.

 در این مقاله تک گیربکس قصد داریم شما را با نحوه عملکرد گیربکس اتوماتیک CVT، مزایا و معایب آن آشنا کنیم.

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

گیربکس CVT چیست؟

گیربکس CVT چیست

بسیاری از خودروهای مجهز به گیربکس اتوماتیک CVT در مقایسه با گیربکس های استاندارد بدون هیچ گونه دنده فیزیکی کار می کنند.

گیربکس CVT از طریق دو محور اقدام به تغییر دنده ها می کند. یکی از این محورها به موتور متصل می شود و دیگری نیرو را به چرخ ها می فرستد. نتیجۀ این هماهنگی ارائۀ یک سواری نرم تر با قابلیت رانندگی بدون وقفه و عملکرد سوخت کارآمد است.

 گیربکس اتوماتیک cvt با استفاده از سیستم متشکل از یک تسمه متحرک V شکل و دو قرقرۀ مخروطی شکل اقدام به تغییر دائمی نسبت دنده می کند. تغییر دنده با قرار دادن تسمه بر روی دو قرقره، یک قرقره ورودی و یک قرقره خروجی، انجام می شود.

نحوه عملکرد گیربکس CVT

نحوه عملکرد گیربکس CVT

سیستم‌های گیربکس دستی و اتوماتیک از طریق مکانیسم‌های پیچیدۀ تعویض دنده و با تکیه بر درگیر شدن دنده‌های خاص برای دستیابی به نسبت‌های مختلف دنده عمل می‌کنند.

در مقابل، یک گیربکس سی وی تی از مکانیزم دو قرقره استفاده می کند تا تعداد بی نهایتی از نسبت دنده ها را ارائه دهد. این قرقره ها توسط یک تسمه متحرک به هم متصل می شوند که یکی (قرقره اولیه) به موتور و دیگری (قرقره ثانویه) به محور متحرک متصل می شود.

هر قرقره دارای یک نوار متحرک است که باعث انبساط و انقباض همزمان آنها می شود. با چرخش موتور، قطر هر دو قرقره به دلیل حرکت نوارهای آنها تغییر می کند. وقتی اندازه یکی از قرقره ها کاهش می یابد، اندازه دیگری افزایش خواهد یافت و بالعکس.

این تغییر مداوم در اندازه قرقره به یک تغییر بدون وقفه در قطر منجر می شود و در نتیجه طیف پیوسته ای از نسبت دنده را در گیربکس سی وی تی ایجاد می کند.

 مفاله پیشنهادی: گیربکس دوکلاچه چیست و چگونه کار میکند؟

مزایای گیربکس CVT

مزایای گیربکس CVT

کارایی و پاسخگویی بهتر:

خودروهای مجهز به گیربکس اتوماتیک سی وی تی با حداکثر صرفه جویی در مصرف سوخت همراهند. امروزه تقریباً همه خودروهای هیبریدی از این فناوری استفاده می کنند؛ زیرا سطح بالایی از راندمان سوخت را ارائه می‌دهند. معمولا خودروهای ژاپنی مانند هوندا CRV، سوبارو، میتسوبیشی و تویوتا به دلیل داشتن گیربکس CVT با حداقل مصرف انرژی همراه هستند.

شتاب بدون وقفه گیربکس cvt:

گیربکس اتومات CVT تعداد بی نهایتی از نسبت دنده را برای عملکرد بهینه ارائه می دهد. نسبت‌های بی‌نهایت به حفظ سرعت کروز ثابت کمک می‌کنند و موتور خودروی شما را در محدودۀ حداکثر قدرت و بسیار فراتر از توانایی گیربکس اتوماتیک معمولی نگه می‌دارند.

شتاب بدون وقفه به این دلیل حاصل می شود که گیربکس CVT همیشه در دنده مناسب قرار می‌گیرد. این امر تضمین می‌کند که سرعت موتور برای سطح ایده‌آلی از قدرت بهینه‌سازی شده است و خودرو را قادر می‌سازد تا در شرایط خاص سرعت بیشتری داشته باشد.

وزن سبک تر گیربکس سی وی تی:

گیربکس های CVT سبک تر و کوچکتر از گیربکس های استاندارد هستند. گیربکس اتوماتیک سی وی تی فضای کمتری را در زیر خودرو اشغال می کند که باعث کاهش وزن خودرو می شود و گزینه ای عملی برای وسایل نقلیه جمع و جور است.

 وزن کمتر به این معنی می باشد که ماشین شما در هنگام رانندگی فشار زیادی را تحمل نخواهد کرد. از این رو این گیربکس فرسودگی زودرس را به حداقل می رساند.

 مطلب پیشنهادی: انواع گیربکس اتوماتیک چیست و نحوه عملکرد آنها؟

معایب گیربکس cvt

مصرف سوخت بی‌نظیر و پاسخ‌دهی نرم‌تر در گیربکس سی وی تی بدون هزینه نخواهند بود. تعمیر گیربکس اتوماتیک از جمله گیربکس سی وی تی گران است و در صورت عدم تعمیر اصولی اغلب نیاز به تعویض کامل خواهد داشت.

 انواع مختلف گیربکس های اتوماتیک CVT مشکلات منحصر به فرد خود را دارند. گیربکس های cvt نیازمندی های سرویس‌دهی متفاوتی خواهند داشت. اگر قصد خرید خودرویی مجهز به گیربکس CVT را دارید، همیشه ابتدا یک تست رانندگی انجام دهید.

رانندگی با گیربکس سی وی تی احساس متفاوتی خواهد داشت؛ زیرا واکنش دریچه گاز در مقایسه با سایر گیربکس‌ها با تأخیر به نظر می‌رسد، به خصوص اگر به رانندگی با یک گیربکس استاندارد عادت داشته باشید.

گیربکس های اتومات CVT به گونه ای طراحی شده‌اند که بهره‌وری سوخت بالایی را ارائه دهند. برای رانندگانی که می‌خواهند خودرویی سرگرم‌کننده برای رانندگی داشته باشند، گیربکس سی وی تی قادر به مدیریت برنامه‌هایی با گشتاور بالا نیست.

قطعات اصلی گیربکس اتوماتیک CVT

قطعات گیربکس اتوماتیک CVT

یک گیربکس اتوماتیک CVT شامل سه جزء کلیدی است: (1) قرقره یا پولی اولیه، (2) قرقره یا پولی ثانویه و (3) تسمه. این عناصر به طور هماهنگ کار می کنند تا تغییرات یکپارچه ای را در نسبت دنده ایجاد نمایند و نیاز به دنده های سنتی را از بین ببرند.

 • قرقره اولیه (قرقره متحرک): قرقره اولیه مستقیماً به میل لنگ موتور متصل می شود.
 • قرقره ثانویه (قرقره جلوبر): قرقره ثانویه به محور متحرک متصل می گردد که در نهایت به چرخ های خودرو منتهی می شود.

در گیربکس اتوماتیک سی وی تی هر دو قرقره از قرقره های ثابت و متحرک تشکیل شده اند که از ترکیب این اجزا به عنوان قرقره یاد می شود. هر قرقره محور خود را دارد که موازی با دیگری حرکت می کند.

 نسبت‌های دنده‌ای بی‌نهایت زمانی قابل دستیابی هستند که یک تسمه قرقره‌ها را به حرکت در می‌آورد. قطر آنها در پاسخ به حرکت طنابِ قرقره ها متغیر خواهد بود. هنگامی که قرقره متحرک منبسط می شود، قرقره جلوبر به طور همزمان منقبض خواهد شد و بالعکس.

 • تسمه فشاری: تسمه فشاری به عنوان وسیله ای برای انتقال گشتاور از قرقره متحرک به قرقره جلوبر در سیستم گیربکس CVT عمل می کند.

دو نوع اصلی از تسمه ها در گیربکس های CVT کاربرد دارند:

1- تسمه لاستیکی کولار V شکل:

این تسمه که اغلب در اسکوترها استفاده می شود انعطاف پذیری بیشتری نسبت به تسمه های لاستیکی استاندارد ارائه می دهد. شکل V آن حرکت و قرارگیری صاف بین دو قرقره را تسهیل می کند.

2- تسمه فولادی:

تسمه های فولادی به دلیل ساختار مستحکم به طور گسترده در گیربکس هایCVT استفاده می شوند. این تسمه‌ها دارای حلقه‌های فولادی نازکِ جداگانه همراه با دسته‌ای از عناصر فولادی با دندانه‌های کوچک هستند. 

طراحی منحصر به فرد آنها استحکام و انعطاف پذیری را فراهم می کند و آنها را قادر می سازد تا به طور کارآمد از قرقره ها عبور کنند و با آنها درگیر شوند.

تعمیر گیربکس cvt به صورت تخصصی با ضمانت نامه کتبی در تعمیرگاه تک گیربکس انجام میشود.

چه ماشین های گیر‌بکس CVT دارند؟

در زیر به برخی از خودروهایی که از گیربکس CVT استفاده می کنند اشاره خواهیم کرد:

 • بیوک: Encore GX
 • شورلت: مالیبو، تریل بلیزر، اسپارک
 • کرایسلر: پاسیفیکا هیبرید (هیبرید پلاگین)
 • فورد: Escape Hybrid، Escape Plug-in Hybrid، Maverick (هیبریدی)
 • هوندا: آکورد، آکورد هیبریدی، سیویک، CR-V، CR-V هیبریدی، HR-V، اینسایت
 • هیوندای: اکسنت، النترا، کونا
 • اینفینیتی: QX50، QX55
 • کیا: فورته، ریو، سلتوس، سول
 • میتسوبیشی: Eclipse Cross، Mirage، Mirage G4، Outlander، Outlander Sport
 • نیسان: آلتیما، کیکس، ماکسیما، مورانو، روگ، روگ اسپرت، سنترا، ورسا
 • سوبارو: Ascent، Crosstrek، Crosstrek Hybrid (PHEV)، Forester، Impreza، Legacy، Outback، WRX
 • تویوتا: آوالون هیبریدی، C-HR، کمری هیبریدی، کرولا، کرولا هیبریدی، کرولا کراس، هایلندر هیبریدی، پریوس، پریوس پرایم (PHEV)، راو4 هیبریدی، راو4 پرایم (PHEV)، ونزا

 مطلب پیشنهادی: گیربکس اتوماتیک AT چیست و نحوه عملکرد آن؟

سخن پایانی

گیربکس های cvt رانندگی نرم تری دارد و تجربه رانندگی را افزایش داده است و به دلیل ظریف و اقتصادی بودن آن در خودروهای سبک برای ترددهای روزمره درون شهری طراحی شده است. یکی از مزایای اصلی این گیربکس وزن سبک آن است که فضای کمتری را اشغال میکند و باعث کاهش وزن خودرو میشود. همچنین هزینه تعمیر آن نیز نسبت به سایر گیربکس های اتوماتیک هم رده خودش کمتر میباشد.

اگر برای گیربکس خودروی شما مشکلاتی پیش آمده است میتوانید با کارشناسان تک گیربکس تماس بگیرید و به صورت رایگان مشورت کنید. مجموعه تک گیربکس یکی از مجهزترین و بهترین تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک در تهران است که تعمیرات انواع گیربکس های اتوماتیک از جمله گیربکس اتومات cvt را بصورت تخصصی و ضمانت نامه کتبی انجام میدهد.

3/5 - (2 امتیاز)

نظرات و سوالات خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *